Ondřej Konrád: Český prezident, ruské zájmy a holý fakt

10. říjen 2017

Kdo rád dává i věci víceméně náhodné do pevných souvislostí, má po úterním vystoupení českého prezidenta během Parlamentního shromáždění Rady Evropy příležitost. Pokud tedy bude projev interpretovat jako hájení ruských zájmů, což se nabízí.

No a právě den před tím vyšel v týdeníku Respekt velký materiál o tom, proč se Miloš Zeman nemůže domoci přijetí Donaldem Trumpem v Bílém domě: prý jsou za tím výhrady Trumpova týmu k českému prezidentovi coby až moc prokremelskému (tak jej vnímá i americký tisk), a k nejasné minulosti i ruským kontaktům poradce Nejedlého.

S tím ovšem, že Trump se chce očistit z podezření na svou vlastní kremelskou koketérii a Zeman se mu už takříkajíc „nehodí do krámu“. Toho ale domácí výtky za přílišnou vstřícnost vůči Vladimiru Putinovi nevzrušují, a tak před plénem ve Štrasburku znovu zpochybnil funkčnost protiruských sankcí, a dále řekl, že ruskou kulturu není možné oddělit od evropské.

Proto by se Rada Evropy neměla snažit se dělit ani politickou strukturu kontinentu sahající prý od Atlantiku po Ural. A snažit se spíš o dialog mezi občany. Co si pod tím máme představit, to je ovšem tajemstvím.

Tuzemským pamětníkům srpna 1968 se při těch slovech možná vybaví snaha o dialog s muži na tancích. K ničemu jak známo nevedla a když trvala delší dobu, obyčejně ji ukončilo střílení do vzduchu.

Ruští vojáci střeží obsazenou vojenskou základnu na ukrajinském Krymu

Hotová věc? Jak pro koho

Největší pozornost ovšem vzbudil český prezident vyjádřením ke krymské otázce. Ta je podle něho "fait accompli", tedy diplomatickým termínem „danou věcí“, holým faktem. A Ukrajina by měla s Ruskem jednat o finanční náhradě.

K čemuž lze jen říci, je anexe Krymu sice aspoň do nedohledna nezměnitelná a tudíž „fait accompli“, ale to neznamená, že se s tím máme smířit a s úsměvem pokývnout hlavou.

Neboť by to snadno mohlo vést Kreml k domněnce, že se „to může“ a vzít si - posléze pak třeba i skutečně zaplatit – klidně lecjaká další území ve státech bývalého SSSR. Protože na něm žijí etničtí a ohrožení Rusové. Či ze stejných důvodů, jaké druhdy uplatnil Hitler na Sudety.

Že se značně rozhořčí politikové ukrajinští i mnozí čeští, to Miloš Zeman jistě věděl dopředu, a jestliže nedávno prošel jeho projev v OSN bez povšimnutí, tentokrát je efekt podstatně viditelnější.

Ondřej Konrád

Neboť de facto vyslovený souhlas hlavy demokratického státu s naprostým porušením mezinárodního práva je eufemisticky řečeno hodně neobvyklé.

A hned tak se na něj nezapomene. Možná to by hlavní účel.

Spustit audio