Ondřej Houska: Obavy z Číny nutí Evropu stále víc reagovat
Země Evropské unie a Indie podle všeho obnoví jednání o uzavření dohody o volném obchodu, Evropská komise zase navrhuje přísnější pravidla pro působení zahraničních investorů, kteří se opírají o státní dotace. Oba kroky jsou do značné míry namířeny proti Číně. Snaha čelit Číně má ale v Evropě i jiné projevy – Evropská komise navrhla, aby bylo možné zablokovat snahu firem z třetí země koupit podnik usídlený v Unii, pokud by se kupec opíral o větší státní podporu mateřské země.
Autor je komentátor Hospodářských novin
Související
-
Robert Schuster: Německo v čínské ekonomické pasti
V minulých dnech proběhly již pošesté společné čínsko-německé vládní konzultace. Jedná se o politický formát, kdy se scházejí k jednáním vybraní členové vlád dvou států.
-
Marek Hudema: Čínská ekonomika roste, ale cena je příliš vysoká
Čína se letos stane jednou z mála zemí na světě, která zažije ekonomický růst. Podle pekingských statistiků meziročně vzrostlo čínské HDP ve druhém čtvrtletí o 5 procent.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.