Olympijské modely

14. červenec 2004

Čeští sportovci předvedli před televizními kamerami oblečení, ve kterém budou reprezentovat na olympiádě v Řecku. Pochopitelně je elegantní a materiál prý byl zvolen s přihlédnutím k očekávaným vysokým teplotám. Horko může být v Řecku i v přeneseném smyslu slova, o čemž svědčí včerejší souhlas senátorů s vysláním stovky českých vojenských chemiků na stejnou akci.

Bylo by tedy bývalo symbolické, kdyby na módní přehlídce byl k vidění i někdo z vojenských chemiků - v kombinéze odolné proti působení chemických zbraní a v plynové masce. Názorně by to dokumentovalo situaci, kdy snahu o překonání rekordů ve sportovních disciplínách a touhu po sportovním vítězství je třeba bránit před teroristy, které může přilákat na olympiádu mimořádná publicita události. Stejně jako sportovci, budou nás i vojenští odborníci na detekci chemických zbraní a likvidaci následků jejich použití reprezentovat. V tom lepším případě, který si zajisté všichni přejeme, přispějí ke klidu sportovců a k jejich pocitu bezpečnosti, a tím pádem budou mít nepřímo zásluhu i na případných olympijských a světových rekordech. V tom horším případě budou publiku, ale i sportovcům zachraňovat životy.

Tak či onak se ovšem budou pohybovat v centru dění a v Athénách budou světu na očích nepochybně více než například v Iráku. Pro módní tvůrce může oblečení chemických specialistů představovat zajímavou tvůrčí výzvu. Jakkoli s přihlédnutím k jejich poslání nepřipadá v úvahu nějaká výstřednost, praktičnost nevylučuje eleganci. Snad je ještě čas uvažovat o olympijském modelu oděvu českého chemika. V dnešním neklidném světě se asi nejedná o jejich poslední misi a prozíravý marketing by měl počítat s tím, že se právě protichemické oděvy mohou jednou vyrábět ve velkém.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu