Odpuštění řeckého dluhu? Je to hra na vydíratelnost EU, upozorňuje politolog Robejšek

30. leden 2015

Řecko začne vyjednávat o změně podmínek mezinárodní úvěrové pomoci. Do Atén míří šéf zemí platících eurem Jeroen Dijsselbloem. Dosavadní model splácení obřího řeckého dluhu a podmínky záchranného programu považuje nová vláda v Aténách za neudržitelné.

V nadcházejících vyjednáváních může být Syriza velmi úspěšná. „A to za předpokladu, že špičky EU zachovají dosavadní politiku udržet eurozónu za každou cenu. Syriza hraje na vydíratelnost EU,“ uvedl v Ranním Plusu politolog a ekonom Petr Robejšek.

EU je v pozici, kterou si zvolila sama. „Ta je chybná a neudržitelná. Unie nechce přiznat, že Řecko do eurozóny od počátku nepatřilo. Investovala už tolik peněz, že je nemůže ztratit a bude investovat dál.“

Předchozí řecké vládě se nepodařilo přinutit nejbohatší občany platit daně. Teprve Syriza přichází s tím, že to chce vynutit. „Kdo platil výpadek, který mohli nejbohatší přidat? Samozřejmě evropští daňoví poplatníci.“

Podle ekonoma Tomáše Sedláčka moment volebního vystřízlivění způsobí, že Řekové si přestanou vynucovat změnu úvěrových podmínek. „Syriza má agresivní rétoriku. Pak jí dojde, že polovina předvolebních slibů je nesplnitelná.“

V případě, že Řecko bude trvat na svém levicovém proruském směřování a evropskou pomoc bude brát jako evropský diktát, musí hledat jinou cestu. „Potom ať si jde svojí cestou, ale ne v tom smyslu, že zbytek Evropy vyhazuje Řecko.“

S tím souhlasí i Petr Robejšek. „To, že Řecko bude vydírat, ví všichni, je to hra pro veřejnost. Dojde k tomu, že se prodlouží lhůty splatnosti a odepíší se dluhy. Ačkoli všichni budou říkat, že žádné dluhy neodepsali. Když to Řecko přežene, nakonec bude propuštěno z eurozóny.“

autoři: sch , bum
Spustit audio