Obrovský astronomický dalekohled

2. listopad 2012

Obří Magellanův teleskop bude mít zrcadla s efektivním průměrem přes 20 metrů. Jsou vyráběna s přesností na 19 nanometrů.

Průměr současných optických zrcadel největších astronomických dalekohledů dosahuje 10 až 11 metrů. Ve výrobě jsou už ale segmenty zrcadel obřího dalekohledu, jehož efektivní průměr objektivu bude téměř 2x větší a jeho schopnost sbírat světlo tedy dokonce 4x větší. Dalekohled GMT, Gigantický Magellanův teleskop bude po dokončení pracovat v observatoři umístěné na jednom z vrcholků chilských And. Na projektu spolupracují vědci z amerických univerzit v Arizoně a v Kalifornii.

Objektiv dalekohledu GMT se bude skládat z celkem 7 menších tenkých zrcadel, každé z nich bude mít průměr 8 metrů a 40 centimetrů. Šest z nich bude rozmístěno kolem centrálního segmentu, takže výsledný vzhled objektivu bude připomínat květ s okvětními plátky. Efektivní rozlišovací schopnost tohoto dalekohledu bude odpovídat průměru souvislého zrcadla o průměru 24,5 metru. Světelnost bude rovnocenná jednolitému objektivu o průměru 21 metrů a 40 centimetrů.

<p> <iframe width="610" height="343" src="https://www.youtube.com/embed/7bzD8VEKMKQ" frameborder="0" allowfullscreen></iframe></p>

Nároky na přesnost a dokonalost tvaru tohoto zrcadla jsou podstatně vyšší než u všech dosavadních velkých astronomických dalekohledů. Povrch zrcadla musí mít předem vypočítaný tvar s přesností na 19 nanometrů, tedy miliardtin metru. Jde vlastně o jednu dvacetinu vlnové délky dopadajícího světla. Analogicky by to třeba v relativním poměru s měřítkem geografického reliéfu Spojených států znamenalo, že žádná hora v zemi nesmí být vyšší než dva a půl centimetru.

<p> <iframe width="610" height="343" src="https://www.youtube.com/embed/Z3_KI2TNr7w" frameborder="0" allowfullscreen></iframe> </p>

Úkolem teleskopu GMT bude pozorování planet, které obíhají kolem jiných sluncí, a také sledování vývoje a vzniku hvězd, galaxií a černých děr v raném vesmíru, tedy ve velkých vzdálenostech od Země.

Obří Magellanův teleskop není jediným plánovaným obřím teleskopem, a dokonce ani tím největším, má však před dalšími podobnými projekty podstatný náskok. První segment jeho objektivu je totiž už zcela dokončen a další dva budou hotovy do srpna 2013. Svoji astronomickou práci by měl GMT začít vykonávat v roce 2020.

Zdroje: PhysOrg, Wikipedia, Giant Magellan Telescope (homepage)

autor: Pavel Vachtl