Objevil Ameriku Marco Polo?

17. srpen 2007

Kdo předběhl Kryštofa Kolumba v objevení Ameriky: Vikingové, Eskymáci, či Polynésané? Otázka, nad kterou se už dlouho přou vědci z celého světa. Nyní přišli historikové s dalším zajímavým adeptem, který dokonce pochází ze středověké Evropy.

Objevitelem Ameriky byl údajně známý benátský kupec Marco Polo. K takovému závěru došli historikové FBI, kteří zkoumali od roku 1943 mapu uloženou v knihovně Národního kongresu USA ve Washingtonu. Tuto starou mapu daroval knihovně v roce 1933 italský imigrant Marcian Rossi.

Jsou na ní vyobrazeny části Indie, Číny, Japonska, a Severní Ameriky, píše se ve zprávě knihovníka, který mapu zařadil do inventáře. Znak, který je nakreslen v rohu, představuje koráb, pod ním je napsáno jméno Marca Pola. Detailní výzkum mapy pod infračervenými paprsky ukázal, že jsou na ní tři vrstvy inkoustu, což znamená, že byla postupně dokreslována.

Jestli tato mapa byla skutečně vytvořena rukou benátského kupce, tak Marco Polo pobýval v Americe o 2 století dříve než Kryštof Kolumbus. Už předtím existovala domněnka, že když se Marco Polo vrátil do Benátek v roce 1295 ze své dlouhé cesty po Asii, přivezl s sebou první zprávy o existenci Severní Ameriky.

Tím pádem mohl být první, kdo zakreslil vodní plochu, která odděluje Asii od Ameriky. Na evropských mapách se začala objevovat až o 400 let později. Marco Polo navíc předtím, než zemřel, oznámil přátelům, kteří s ním v té chvíli byli, že napsal pouhou polovinu toho, co viděl během svého putování po Asii. Informuje o tom server news.softpedia.com .

Tuto a další aktuality můžete slyšet v historickém magazínu Zrcadlo, který má premiéru 17. 8. 2007.

autor: Naďa Reviláková
Spustit audio