O fungování krajů, pandemii a vládě. Podívejte se na předvolební debatu se zástupci sněmovních stran

2. říjen 2020

O čem jsou probíhající krajské volby? Umí spolu opozice a vládnoucí strany spolupracovat – ve sněmovně i v regionech? Odpovědi lídrů devíti stran zastoupených ve sněmovně přinesl předvolební speciál Plusu a Radiožurnálu. Moderuje Jan Pokorný.

Povšík: Vláda se o lidi postarala

„Koronavirus volby ovlivní minimálně z hlediska účasti. Pandemická krize ale ukázala, jak se kraje dokázaly dobře postarat o občany nejen v sociální oblasti,“ chválí v debatě Plusu A Radiožurnálu předseda středočeské organizace ČSSD Robin Povšík. Šéf sociální demokracie Jan Hamáček se z debaty omluvil.

Robin Povšík (ČSSD), kandidát na hejtmana

Podle Povšíka není pravda, že by vláda s opozicí nekomunikovala. „Nebo že by si vláda na sebe stahovala veškerou pozornost. Normálně se řádně pracuje, komunikuje se s kraji a se všemi partnery.“

Sociální demokrat oponuje, že vláda pomoc potřebným poskytla. „Bylo ošetřovné, navíc rozšířeno na živnostníky, odpuštění odvodů a tak dále. Samozřejmě, že se situace vyvíjí a je potřeba přicházet s iniciativami pro pracující v pohostinství a kultuře.“

Okamura: Vláda kašle na lidi v turismu

Předseda SPD Tomio Okamura ale připomíná, že „obrovské množství lidí“ kvůli koronakrizi přišlo o práci. „Navrhli jsme ve sněmovně 46 návrhů na finanční pomoc lidem, na to vláda zapomíná, protože lidé nemají peníze.“

Lidem prý chybí pocit bezpečí, jistoty a plán, co bude dál. „Měli bychom spojit rozdělený národ, sednout si a začít spolupracovat.“

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Šéf SPD dodává, že z vlastní zkušenosti z cestovního ruchu vláda tomuto rezortu nepomohla. „Tam nezaměstnanost stoupá a vláda se na těchto 240 tisíc lidí vykašlala a situace je tam šílená.“

„Jsme konstruktivní strana a chceme pracovat s jakoukoliv stranou, která nám pomůže s prosazováním našeho programu a nebude mít v řadách korupční politiky,“ naznačuje povolební preference strany její předseda.

Adamová: Kraj od kraje stejné problémy

„Kraj od kraje vidíme stejné problémy. Všude je potřeba pohnout s kvalitou vzdělávání, dalším problémem je sucho a životní prostředí obecně,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Markéta Pekarová Adamová je od roku 2019 předsedkyně za TOP09.

Odmítá, že by TOP 09 dělala na rozdíl od vlády z pandemie politické téma. „Snažíme se lidem pomáhat vyrovnat se s tíživou situací. V září jsme přišli s devíti konkrétními návrhy, co má dělat vláda  a ani jednu vláda nedělá.“

„Zásadní je, aby nově zvolení politici byli schopni hned naskočit a řešit aktuální problémy na krajích, a ne jen věci spojené s covidem,“ dodává politička.

Fiala: Volme osobnosti a dobré projekty

Předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala věří, že lidé teď mají možnost poslat do vedení krajů skutečné osobnosti, které dokážou připravit dobré projekty a které pomohou se vyrovnat i s koronavirovou pandemií.

Předseda ODS Petr Fiala během předvolební superdebaty lídrů parlamentních stran na Radiožurnálu a Plusu

„Za 30 let tu žádná vláda neměla tak konstruktivní opozici, jako jsem to předváděli na jaře. Chtěli jsme se i scházet s premiérem, ale to nevyšlo, ne z naší strany,“ dodává občanský demokrat.

Podle něj nabízí ODS v krajských volbách velmi silné týmy. „V devíti krajích jdeme dohromady s podporou jiných stran, abychom udělali lidem dobrou nabídku a mohli prosazovat dobré projekty pro kraje.“

Rakušan: STAN zaznamená velký úspěch

„Krajské volby rozhodně nepovažujeme za volby druhého řádu. Zastupitelstvo rozhoduje o školství, zdravotnictví, silnicích a dalších stěžejních tématech s dopady na kvalitu života lidí v regionu,“ upozorňuje předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

A kritizuje atmosféru, kterou vláda ve společnosti vytvořila. „Je to atmosféra zmatku, strachu, chaosu, která na určitých krajích byla umocněna tím, jak se vláda nehorázně chovala k nakaženým.“

Vít Rakušan, předseda hnutí STAN

„Skutečně si přeji, aby přišlo volit co nejvíce lidí, protože pak je to reprezentativní výsledek nálady ve společnosti. Věřím, že naše hnutí zaznamená velký úspěch v těchto volbách při jakékoliv volební účasti,“ shrnuje Rakušan.

Vondráček: Nikoho nestrašíme

Místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček, který v debatě Plusu zastoupil šéfa hnutí Andreje Babiše (ANO), odmítá, že by vláda koronavirovou pandemií strašila: „Na tiskových konferencích mnohokrát padla slova uklidnění, je snaha to společně zvládnout.“

„Snaha o společném postupu opozice s vládou je do jisté míry deklarovaná. KDU-ČSL byla první, která rozbila dohodu ostatních osmi strano scházení se v polovičním formátu.“

Na snímku zleva předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radek Vondráček (ANO), lídr ODS Petr Fiala a předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Kritiku na adresu premiéra Babiše, že odlišný názor v diskuzi považuje za projev nepřátelství, Vondráček odmítá. „Když je na něj útočeno, tak útočí taky. Ale nad věcnými tématy se určitě společná řeč vede.“

„Rozhodně bychom se neměli bát obhajovat počet hejtmanství, což je v tuto chvíli pět. A každé plus oslavíme zvlášť,“ konstatuje Radek Vondráček.

Jurečka: Kde jsou „zkušení hospodáři“?

„Když bude kraj dobře fungovat, bude tam dobrý hejtman, tak dokáže spousta věcí. Takže krajské volby jsou v tento okamžik koronavirové krize velmi důležité pro budoucnost České republiky,“ tvrdí předseda KDU-ČSL Marián Jurečka.

Marian Jurečka během předvolební superdebaty lídrů parlamentních stran na Radiožurnálu a Plusu

Vadí mu, že vládní hnutí ANO chtělo kraje řídit jako firmu, ale stejně se plýtvá. „Paní hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) si platí poradce za 541 tisíc korun měsíčně, olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) účelově dělí zakázky na velkolepé oslavy... Tak kde jsou zmínění zkušení hospodáři?“

„Naše strana je tradičně nejsilnější stranou na komunální úrovni. Máme nejvíce starostů a komunálních politiků obecně. Z nižší volební účasti radost nemám, také bych byl rád, aby lidé k volbám přišli,“ přiznává Jurečka.

Filip: A co zodpovědnost?

„Kromě dopadů koronaviru je druhým tématem těchto voleb nejen v Jihočeském kraji otázka dopravy a dopravní obslužnosti silnic 2. a 3. třídy, případně přivedení velkých dopravních tepen,“ říká předseda KSČM Vojtěch Filip.

Vojtěch Filip, předseda KSČM

Komunista by vítal, kdyby existoval jednací formát, při němž by se všech devět předsedů velkých stran shodlo na společném postupu nejen v koronavirové krizi. „Problém je, že opozice nesmí pak ze sebe shodit odpovědnost.“

„Budeme jistě vyjednávat o povolebních koalicích tak, abychom zabezpečili co nejlepší rozvoj kraje. Nevylučujeme nikoho,“ říká Filip.

Bartoš: Krize prohloubila stávající problémy

„Byla Česká republika a její kraje v dobrém stavu předtím, než přišel covid?“ ptá se předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. „Bylo dost lékařů? A silnic v dobrém stavu? Koronavirová krize nám ukázala, jak je systém zranitelný, a v zásadních oblastech lidského života problémy prohloubila.“

Ivan Bartoš, předseda Pirátů

Přesto je třeba se dívat na koronakrizi jako na šanci. „Podívejme se, co strany plánují v oblasti reálných investic. Hodnoťme, kdo nabízí vizi, a kdo hraje na emoce včetně strachu.“

„My v politice postupuje transparentně už jedenáct let. Před volbami zveřejňujeme povolební strategii včetně podmínek spolupráce, každý se tedy může podívat, co ve kterém kraji Piráti chtějí. Explicitně jsme vyloučili nějaké strany a brzy se uvidí, jestli se podaří postavit na opoziční bázi postavená zastupitelstva,“ dodává Bartoš.

Podívejte se na videozáznam celé debaty, nebo si na mujRozhlas.cz poslechněte audiozáznam celé debaty. 

Související