Nový jihoafrický prezident chce zakročit proti korupci. Sám se ale v politice neváhal obohatit

18. únor 2018
Prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa

Jihoafrická republika má nového prezidenta. Cyril Ramaphosa ve čtvrtek nastoupil do úřadu ani ne čtyřiadvacet hodin po rezignaci Jacoba Zumy, který odešel po týdnech nátlaku kvůli nařčením z korupce. Zvolení Ramaphosy bylo ceremoniální záležitostí, na post nebyli navrženi žádní další kandidáti.

Informuje o tom server katarské televize Al-Džazíra.

Ramaphosa krátce po zvolení deklaroval, že udělá „vše pro to, aby nezklamal občany Jihoafrické republiky”. V projevu před parlamentem dále slíbil spolupracovat s opozicí a zakročit proti korupci. Bývalý vůdce odborů a někdejší favorit Nelsona Mandely má před sebou velmi složitý úkol, píše deník New York Times.

Ramaphosa je byznysmen, jeden z nejbohatších mužů Jihoafrické republiky. Pro mnoho lidí reprezentuje smetánku vládnoucího Afrického národního kongresu (ANC). Náleží k vyšší třídě, jejíž příslušníci nikdy neměli příliš společného s běžnými občany, které přitom jeho strana údajně zastupuje. Ramaphosa každopádně slíbil, že jako prezident bude sloužit lidu.

Mandelův nástupce

Před deseti lety založil odborový svaz horníků a podařilo se mu pro zaměstnance dolů vybojovat benefity a lepší pracovní podmínky. Rok poté ale změnil strany a zasedl v představenstvu těžařské společnosti. Nelson Mendela si Ramaphosu vytipoval jako svého nástupce.

Když se jím nestal, začal se věnovat byznysu a pomáhal s tvorbou zákonů, které měly za cíl rozšířit černošskou podnikatelskou třídu. „Proslul svými vyjednávacími schopnostmi, Ramaphosa se ale zároveň nikdy nezdráhal využít politické vazby k finančnímu obohacení vlastní osoby,“ tvrdí New York Times.

Když se před několika lety vrátil do politiky, mluvil o korupci jako o „rakovině” a prosadil schválení zákona o minimální mzdě. Zároveň se ale vesměs zdržoval kritiky, pokud šlo o prezidenta Zumu. Pro mnohé to bylo znamením, že je s administrativou příliš spjatý na to, aby mohl stranu nebo dokonce celou zemi reformovat.

„Kdo očekává, že nový prezident vnese do jihoafrické politiky čerstvou krev a zatočí s korupcí, čekají ho roky zklamání,“ napsal podle amerického listu o Ramaphosovi novinář Ray Hartley.