Nový jihoafrický prezident chce zakročit proti korupci. Sám se ale v politice neváhal obohatit

Jihoafrická republika má nového prezidenta. Cyril Ramaphosa ve čtvrtek nastoupil do úřadu ani ne čtyřiadvacet hodin po rezignaci Jacoba Zumy, který odešel po týdnech nátlaku kvůli nařčením z korupce. Zvolení Ramaphosy bylo ceremoniální záležitostí, na post nebyli navrženi žádní další kandidáti.

Informuje o tom server katarské televize Al-Džazíra.

Ramaphosa krátce po zvolení deklaroval, že udělá „vše pro to, aby nezklamal občany Jihoafrické republiky”. V projevu před parlamentem dále slíbil spolupracovat s opozicí a zakročit proti korupci. Bývalý vůdce odborů a někdejší favorit Nelsona Mandely má před sebou velmi složitý úkol, píše deník New York Times.

Ramaphosa je byznysmen, jeden z nejbohatších mužů Jihoafrické republiky. Pro mnoho lidí reprezentuje smetánku vládnoucího Afrického národního kongresu (ANC). Náleží k vyšší třídě, jejíž příslušníci nikdy neměli příliš společného s běžnými občany, které přitom jeho strana údajně zastupuje. Ramaphosa každopádně slíbil, že jako prezident bude sloužit lidu.

Mandelův nástupce

Před deseti lety založil odborový svaz horníků a podařilo se mu pro zaměstnance dolů vybojovat benefity a lepší pracovní podmínky. Rok poté ale změnil strany a zasedl v představenstvu těžařské společnosti. Nelson Mendela si Ramaphosu vytipoval jako svého nástupce.

Když se jím nestal, začal se věnovat byznysu a pomáhal s tvorbou zákonů, které měly za cíl rozšířit černošskou podnikatelskou třídu. „Proslul svými vyjednávacími schopnostmi, Ramaphosa se ale zároveň nikdy nezdráhal využít politické vazby k finančnímu obohacení vlastní osoby,“ tvrdí New York Times.

Když se před několika lety vrátil do politiky, mluvil o korupci jako o „rakovině” a prosadil schválení zákona o minimální mzdě. Zároveň se ale vesměs zdržoval kritiky, pokud šlo o prezidenta Zumu. Pro mnohé to bylo znamením, že je s administrativou příliš spjatý na to, aby mohl stranu nebo dokonce celou zemi reformovat.

„Kdo očekává, že nový prezident vnese do jihoafrické politiky čerstvou krev a zatočí s korupcí, čekají ho roky zklamání,“ napsal podle amerického listu o Ramaphosovi novinář Ray Hartley.

Spustit audio