Nový druh jeskynní stonožky

23. září 2010

Zoologové objevili v jeskyních Arizony zcela nový druh stonožky. Podle zprávy z Northern Arizona University pomůže objev lépe porozumět ekologii extrémních životních podmínek v jeskynních systémech.

J. Judson Wynne a jeho kolega Kyle Voyles jsou známi úspěšným průzkumem jeskynních systémů. Začátkem loňského roku se jim v jeskynních podařilo objevit dosud neznámého cvrčka. Nyní zase přicházejí se zcela novým druhem stonožky. Ten se vyznačuje albinotickým zbarvením, a jak je pro živočichy z jeskynních systémů charakteristické, postrádá oči. Skutečnost, že se jedná o nový druh, potvrdila zejména analýza osmého páru nohou, takzvaných gonopodů, které členovcům slouží jako kopulační orgány.

Spoluobjevitel nového druhu stonožky doktor Wynne, vysvětluje, že během poslední doby ledové byla Arizona mnohem vlhčí než dnes, a stonožky proto mohly obývat vrstvu hrabanky na povrchu země. Změna klimatu stonožkám přinesla nutnost přestěhovat se do podzemí, kde mají lepší životní podmínky. Nový druh tedy můžeme označit jako další živou fosílii. Vědecké jméno patrně dostane po Johnu Pratherovi, ekologovi z Northern Arizona University, který zemřel v loňském roce.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio