Nová technologie pro předpovídání zemětřesení

2. září 2009

Společný tým evropských a čínských vědců používá novou technologii, která by měla poskytnout přesnější data pro přepovídání zemětřesení.

Cílem je porozumět otřesům hlavně v oblasti Číny, která byla vždy velmi seismicky aktivní. Upozornil na to server ScienceDaily. Technologie SAR a InSAR monitoruje deformace povrchu země po zemětřesení na zemském povrchu. Například InSAR kombinuje dva nebo více obrazů jedné lokality z radaru a data z GPS. Díky tomuto systému mohou vědci zaznamenat posuny zemského povrchu v řádu centimetrů nebo v některých případech i milimetrů.

Klíčem je vždy pozorování po velkém zemětřesení. Jak tvrdí vědci, pokud jsou pohyby zemské kůry malé a na povrchu se tak nesoustřeďuje další energie, tak v místě pravděpodobně nehrozí další zemětřesení. Pokud se místo zemětřesení nehýbe, ale je zaznamenána určitá aktivita kolem něj, je pravděpodobnost dalších otřesů půdy větší. Metoda byla už použita po květnovém zemětřesení v okrese Wenchuan, kdy zemřelo několik tisíc lidí.

autor: redakce ČRo Leonardo

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.