Nová levice má v Německu potíže

V Německu se blíží předčasné volby: do otevření volebních místností nezbývá ani celý měsíc a mezi politiky narůstá nervózita. Důvodů je hodně, ale v poslední době převládá pouze jeden, strach z nové levice.

Ikony strany: bývalý komunista Gregor Gysi a bývalý sociální demokrat Oskar Lafontaine by mohli nasbírat tolik hlasů, že by se mohli stát třetí nejsilnější stranou v Německu. Podle posledních průzkumů už v bývalých zemích NDR mají 30 procent příznivců a ve starých spolkových zemích kolem šesti procent. Ostatní strany na tento nečekaný úspěch levice reagují tak, že přepisují narychlo své programy, protože se hlavně sociální demokraté a zelení bojí odlivu svých voličů.

Podobně nervózní jsou i odboráři, kteří dříve tradičně podporovali SPD. Nyní se zdá, že jednota končí a některé odborové svazy budou podporovat levici. Zelení na prudký nástup levice reagují novým podtituem a začínají si říkat. Moderní levice.

Za úspěchem nové strany, která vznikla sloučením volební alternativy s postkomunistickou stranou PDS, je Bodo Ramelow. O tomto muži se hovoří jako o architektovi úspěchů. Je to právě on, kdo postavil fundament nové strany, kdo vypracoval volební strategii a dal dohromady odboráře ze Západu s bývalými komunisty z Východu. A byl to také on, kdo vymyslel, že na předních místech ve starých zemích na volebních listinách musí být volná místa pro místní kádry, které ovšem nijak nekverulují a neničí image nového uskupení. Celý úspěch je tedy perfektně ideologicky vymyšlený a Ramelow kromě toho je autorem i dokonalé organizační struktury a přesných plánů. Když otevíral v Geře novou stranickou centrálu, která sídlí tam, kde donedávna byla Hypo-vereinsbank, řekl: "Levá frakce ve spolkovém sněmu bude představovat cetrum nového socialistického hnutí v Německu."

Jenže - jak se nyní ukazuje - strategická preciznost, s kterou Ramelow pracuje, může být právě tím, co tuto novou stranu může právně poškodit. Existují vážná podezření, že levice porušila volební předpisy. O problému již hovoří i někteří zemští volební vedoucí jako například paní Christiane Friedrich ze Stuttgartu, která dokonce zpochybňuje, jestli taková strata může v Badensku- Vürttembersku být připuštěna k volbám. Bývalí ústavní soudci Karin Grasshof a Hans Hugo Klein veřejně hovoří o zneužití volebního zákona.

Jde totiž hlavně o to, že stranická centrála nepřípustně zasahuje do sestavování a obsazování volebních listin v jednotlivých spolkových zemích. Jedná se hlavně o to, že stranická centrála z Berlína dala závazné přísliby o umístění kandidátů volební alternativy, přičemž alternativa není politickou stranou, jež by se sama zúčastňovala voleb.

Existuje dopis, který toto podezření evidentně právě v Badensku-Vürttembersku potvrzuje. Podle volebního právníka pana Wolfganga Schreibera by nemělo být přípustné, aby na Západě na prvních místech volebních kandidátek byli pouze lidé z volební alternativy. Jiní upozorňují na to, že mezi špičkovými kandidáty jsou i lidé bezpartajní.

Přes tyto výhrady zatím Spolkový volební výbor levici připustil k volbám stejně jako dalších 33 politických stran, ale konečné rozhodnutí o tom, jestli smí levice kandidovat, padne až koncem tohoto týdne.

Spustit audio