Nizozemské muzeum staví impozantní depozitář. Slavná díla ochrání před povodněmi

Rozestavěný depozitář uměleckých děl rotterdamského Muzea Boijmans Van Beuningen otevře veřejnosti své nové prostory v roce 2019. Bude to světová premiéra, referuje z Rotterdamu zvláštní zpravodaj deníku Le Monde Francis Gouge.

Muzeum vzniklo v roce 1849, osm let poté, co advokát a osvícený milovník umění Frans Jacob Otto Boijmans odkázal městu Rotterdam svou uměleckou sbírku. Muzeum, které od té doby nese jeho jméno, je jedno z nejstarších v Holandsku.

V roce 1958 se muzeum rozšířilo o významnou sbírku podnikatele Daniela Georga van Beuningena a tak přišlo ke svému dnešnímu jménu. Jeho varianta Babylonské věže od Pietera Brueghela staršího, jeho díla od Rembrandta, Bosche, Van Gogha, Daliho, Moneta, Degase, Hockneyho nebo Warhola ho staví na roveň slavnému amsterdamskému Rijksmuseu.

Uvidíte, co jste ještě neviděli

Sbírky, které sahají od středověku do 21. století, čítají 145 tisíc děl. Dnes z nich však může muzeum vystavit jen osm procent. Ostatní zůstávají zavřené před zraky publika v nevyhovujících depozitářích, které jsou pod úrovní moře a tudíž neustále ohrožované záplavami.

V roce 2011 bylo rozhodnuto, že nový depozitář umožní návštěvníkům prohlédnout si téměř všechna skladovaná díla. Publikum tak bude moci proniknout do ponořené části tohoto „muzejního ledovce“, prohlédnout si nikdy nevystavená díla a zároveň i prostory určené pro konzervaci a restaurování artefaktů. V rámci jednotlivých okruhů bude k vidění 75 tisíc uměleckých děl.

Muzeum Boijmans Van Beuningen otevře své bohaté depozitáře

Budova bude stát v parku Muzea Boijmans Van Beuningen. Její architekt ji navrhl ve tvaru obrovské mísy, vysoké 40 metrů a o ploše 18 tisíc metrů. Její zrcadlový plášť bude odrážet okolí. Celkové náklady na stavbu jsou téměř 53 milionů eur.

Ještě nedokončená budova je už dnes označovaná za emblematickou a podle všeho jen potvrdí pověst Rotterdamu jako architektonické laboratoře, uvádí na závěr své reportáže francouzský Le Monde.

autor: Jan Machonin
Spustit audio