Nikoliv syfilis, ale bakterie z hnoje stály za obtížemi Bedřicha Smetany
Našemu budoucímu slavnému skladateli bylo jedenáct, když jeho život poznamenala klukovina, jejímiž následky až do smrti trpěl. Chirurg Jiří Ramba se na osudový okamžik Smetanova dětství zaměřil nejen z lékařského hlediska, ale pustil se i do historického pátrání, které sepsal do knihy Osudná hra Bedřicha Smetany. Podařilo se mu poodhalit příčiny a důsledky nehody, která nejspíš zapříčinila Smetanovy celoživotní bolesti a také následnou hluchotu.
Čtěte také
Jiří Ramba, odborník na čelistní chirurgii, napsal skladatelův podrobný životopis, velmi erudovaný po historické i hudební stránce, ovšem zaměřený hlavně na zdravotní okolnosti mistrova života. A ty byly až děsivě pestré.
Od zranění výbušninami v dětství přes bolesti zubů, virózy, břišní potíže, vyrážky až ke ztrátě sluchu, mrtvici a těžkým duševním poruchám. Doktor Ramba ukazuje, že společnou příčinou všech trápení je ona nešťastná exploze na břehu jindřichohradeckého rybníku Vajgaru.
Výbuch na poli u rybníka
„K výbuchu láhve se střelným prachem mohlo nejspíše dojít na přelomu let 1834 a 1835, tedy v období, kdy jsou pole holá, čerstvě pohnojená. Láhev byla (zřejmě nepříliš hluboko) zakopána, což by chlapci těžko mohli provést v době vegetace. Pole kolem Vajgaru bývala pro odlehlost a riziko častého zaplavení pronajímána Velkostatkem Jindřichův Hradec, popřípadě špitálem U Svatého Jana, vždy na určitou dobu, takže nájemci se měnili. Nelze tudíž zjistit, kdo byl přicházející majitel pole a zda případně jeho potomci nemají uchovánu písemnou zmínku o oné události,“ píše ve své knize Ramba.
Čtěte také
A dále konstatuje, že ornice byla čerstvě pohnojena chlévskou mrvou, v níž se typicky nachází bakterie Escherichia coli a celou situaci dorazily bakterie v rybniční vodě, mezi nimi i proslulý zlatý stafylokok. Zánět pak zastavil růst chrupavky. A takové postižení v dětství má celoživotní následky.
Smetanova nemoc vyvolávala živou debatu v 50. letech. Bylo tu totiž podezření na syfilis. Zdeněk Nejedlý ovšem pozvedl rudý palcát a hřímal, že náš národní skladatel nemohl trpět pohlavní chorobou. Výzkumy ale ukázaly, že obávaný ministr kultury měl tentokrát pravdu.
Smetanu pomalu sžíral zánět čelistního nervu a řada odvozených diagnóz. Dnes těžko chápeme, jak mohl při tom martýriu psát tak geniální hudbu, ve své šíři dodnes nedoceněnou.
Další podrobnosti o pátráních i závěrech Jiřího Ramby uslyšíte v pořadu Ex libris, který připravil Lukáš Hurník.
Související
-
V jabkenické fořtovně strávil Bedřich Smetana poslední roky života
Vydejte se s námi na putování po domech nebo bytech, kde se narodilo nebo žilo pět významných českých hudebních skladatelů a kde o jejich odkaz pečují.
-
Jubilující Bedřich Smetana. Lukáš Hurník mapuje životní i tvůrčí cestu našeho národního skladatele
Nabízíme šest částí ze sedmidílného seriálu, vysílaného k výročí Bedřicha Smetany. Uvádí šéfredaktor hudební stanice D-dur Lukáš Hurník.
-
Před 200 lety se narodil Bedřich Smetana. V Litomyšli má festival, náměstí i pivo
Jeho hudba proslavila národ a taky Litomyšl. Bedřich Smetana se narodil v tamním zámeckém pivovaru 2. března 1824. Jaké bylo jeho dětství, kdo mu tam otevíral svět hudby?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.