Neseďte s nohou přes nohu. Onemocnění žil se jen zhorší, radí cévní chirurg Vlachovský
„Správně by se mělo mluvit o chronickém žilním onemocnění, ne jen o křečových žilách, resp. varixech. Základem je chronický zánět v žilní stěně, který nemusí být jen na nohou a rukou. Ono totiž i hemeroidy jsou svým způsobem žilní nemoc,“ vysvětluje cévní lékař a chirurg Robert Vlachovský.
„Většina pacientů s křečovými žilami najde stejné potíže i u svých předků – hlavní roli tady hraje genetika,“ dodává. A není nic mimořádného, když mají varixy i děti.
Čtěte také
Dá se s tím bojovat? „To je častá a logická otázka pacientů,“ odpovídá chirurg Vlachovský. „S genetikou se boj vyhrát nedá. Dá se bojovat s příznaky, a to za pomocí ostatních kompenzačních mechanismů vašeho těla. Případně člověk nosí kompresivní punčochy, nebo užívá léky – venofarmaka – která stabilizují žilní stěnu. Ale vyléčit se to zatím bohužel nedá,“ doplňuje lékař.
Pokud chcete mít zdravé žíly, lékař doporučuje hodně fyzické aktivity, vyhnout se dlouhodobému stání i sezení. Nedoporučuje ale dlouhodobý pobyt v teple – takže ani sauna, ani horká voda ve vaně.
Čtěte také
„A doporučujeme při sezení nepřekřižovat dolní končetiny a alespoň na chvíli i v zaměstnání zvednout nohy, a to nad úroveň těla,“ radí s tím, že tak by se chronické žilní onemocnění nemělo zhoršovat.
„Dát si nohu přes nohu“ je sice úlevová poloha, ale že by tím křečové žíly snad vznikly, to se bát nemusíte. „Už probíhající chronické žilní onemocnění se takto zhoršit opravdu může. Jedna noha je totiž dlouhodobě přitisknutá na druhou ve zvláštní poloze, což pak zabraňuje odtoku žilní krve z končetiny,“ vysvětluje.
Žilní lepidlo je šetrnější
Robert Vlachovský byl v Česku první, který při operaci křečových žil začal používat žilní lepidlo.
„Výhodou lepidla je, že vůbec nemusím použít lokální anestezii. Lepidlo opatrně a po kapkách aplikuji a žíly zalepím. Navíc to není bolestivé, a to v porovnání s například laserovou operací,“ uzavírá s tím, že žilní lepidlo vypadá podobně jako to vteřinové, které znáte z hobby marketů.
Poslechněte si celé Hovory Tatiany Čabákové v audiozáznamu.
Související
-
Máte křečáky a jedete na dovolenou? Zkuste alespoň pár cviků!
Bolí vás nohy? A je to v létě ještě horší? Pokud už křečové žíly máte, tak dobře víte, co dělat. Pokud jste ale u lékaře ještě nebyli, tak nohy bandážujte a v letad...
-
Křečové žíly? Celulitida? Každý dnes může mít pěkné nohy, ujišťuje žilní specialista
Ota Schütz svým pacientům zázraky neslibuje. Ale potvrzuje, že současná cévní medicína si už umí poradit s mnohými problémy.
-
Podívejte se svým rodičům na nohy. Pokud mají křečové žíly, budete je mít taky
Najde se mezi vámi někdo, koho kdy nebolely nohy? Asi ne, ale každodenní otoky a křečové žíly už nejsou sranda a musíte jít k lékaři, třeba do ordinace Žilní klinik...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka