Německý analytik: Green Deal je další problém. Soláry a větrníky váží investice, které chybí jinde
Německá ekonomika už šest let v řadě stagnuje nebo klesá, což je nejdelší období od druhé světové války. Co jsou hlavní příčiny? Stárnutí populace, obrovské investice do zelených zdrojů, které chybí jinde, anebo konkurence Číny, vyjmenovává v rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus profesor Timo Wollmershäuser, vedoucí ekonomických analýz a prognóz renomovaného hospodářského institutu Ifo se sídlem v německém Mnichově.
Na druhém místě problémů Německa jsou podle vás energie. Kdybyste se zeptal kohokoliv v Česku, tak vám na prvním místě problémů ekonomiky asi řekne spíš Green Deal a možná i německou energetickou transformaci Energiewende. Není dekarbonizace podle vás ten klíčový problém?
Není to hlavní problém, ale je to další problém, který máme. Zaprvé během krátké doby to postavilo na hlavu jeden z našich nejdůležitějších průmyslových sektorů, a to je automobilový. Dekarbonizace přivedla na trh nové konkurenty, jmenovitě Čínu.
Ukázalo se totiž, že Čína je mnohem lépe připravena nabízet produkty splňující přání trhu i cíle evropské dekarbonizace, ať už jde o baterie, elektromobily, fotovoltaiku nebo části pro větrníky. To vše přichází z Číny a je pro německé výrobce obrovskou konkurencí.
Čtěte také
V automobilovém průmyslu jsme si prostě posledních dvacet třicet let mysleli, že jsme jediní, kdo umí postavit na světě auta. Jenže najednou přicházejí moderní auta z Číny, která splňují ekologické požadavky. A to je pro německé firmy obrovský problém.
Samotná energetická transformace, zmiňovaná Energiewende, je další aspekt dopadající na ekonomiku. Ta změna vyžaduje obrovské investice do obnovitelných zdrojů, jako jsou fotovoltaiky a větrníky. Výsledkem těchto investic je ale zase „jen“ elektřina, kterou jsme už měli.
Dříve jsme spalovali levný ruský plyn a levně vyráběli elektřinu, což mělo za následek samozřejmě i produkci emisí, nebo používali jaderné elektrárny. Teď nemáme ani tento plyn, ani jádro – a na výrobu stejného množství elektřiny musíme investovat obrovské peníze, které se mohly investovat jinde a tam teď chybí. To zpomaluje růst.
Čtěte také
Tipnul byste si jako prognostik, jestli, kdyby Německo neuzavřelo jaderné elektrárny, byla by na tom nejen energetika, ale i celá ekonomika lépe?
Nejsem energetický ekonom, abych tohle jako expert mohl zodpovědět. Ale tyto debaty se v Německu vedou intenzivně. Podíl elektrické energie vyráběné z atomových elektráren nebyl v Německu zas tak velký, ale byl konstantní. Protože nepodléhá jako obnovitelné zdroje výkyvům podle toho jak svítí slunce nebo fouká vítr. A když nefouká vítr, nesvítí slunce, tak máte nedostatek nabídky, což vyžene ceny nahoru.
Také se teď energie vyrábí hodně na severu, kde fouká vítr, ale nejvíc ji potřebuje průmysl na jihu. Jaderné elektrárny na jihu by tento problém bývaly mohly alespoň částečně zmírnit.
Jaký dopad má na prognózy vývoje německé ekonomiky nestabilní celní politika Spojených států? Co mohou s německým hospodářstvím udělat masivní investice do infrastruktury a do obrany, které chystá spolková vláda? A jsou v Evropské unii země, jejichž ekonomické reformy by mohly být pro Německo inspirací? Poslechněte si nový díl pořadu Peníze a vliv.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.