Německo ztrácí přehled o uprchlících, chybí jich až půl milionu

6. listopad 2017

Němečtí odborníci se domnívají, že ve Spolkové republice za posledních několik let vzrostl počet takzvaných zmizelých uprchlíků. Množství takových osob se v současnosti odhaduje na více než půl milionů lidí.

Jsou mezi nimi také uprchlíci, kterým úřady zamítly žádosti o azyl, píše Die Welt.

Jak německý list poznamenává, spolkové úřady evidují 226 tisíc osob, kterým byly žádosti o azyl zamítnuty a které by měly Německo opustit.

Ačkoli během posledních tří let do země přišlo více než 1,5 milionů žadatelů o azyl, poskytly úřady ochranu jen zhruba polovině příchozích. Necelou desetinu utečenců nechaly úřady vyhostit a někteří z žadatelů se rozhodli odejít dobrovolně. Relativně nízký počet osob, které musí z Německa vycestovat, má podle deníku tři důvody.

„Neobvykle se zdržující osoby“

Jedním z nich je fakt, že žadatel o azyl, kterého úřady během delší doby nevyhostí, automaticky získává povolení k pobytu. Druhým důvodem je skutečnost, že velký počet žadatelů se proti zamítnutí žádosti odvolá a získá tím právo v Německu zůstat až do skončení odvolacího procesu. A zatřetí se část uprchlíků z hledáčku úředníků vytratí. Kolik takových osob se v Německu pohybuje, je podle odborníků těžké odhadnout.

Podle údajů Spolkového úřadu pro migraci (BAMF) letos azyloví úředníci vydali 515 tisíc rozhodnutí. V devadesáti tisících z nich označili žadatele za zvláštní případy, mezi které se řadí také migranti, kteří s úřady přestali komunikovat.

Jak Die Welt podotýká, zmizet z dosahu úřadů pro migranty není nijak obtížné. S trochou štěstí se žadatel o azyl v Německu může dostat do jedné ze sousedních zemí. Stejně tak se může po zamítnutí žádosti vrátit do své vlasti, aniž by se v Německu odhlásil. Někteří uprchlíci si také v rámci Spolkové republiky najdou nelegální práci a s pomocí výdělku si financují pobyt u příbuzných.

Vítání uprchlíků na nádraží v Berlíně

Odborníci přitom odhadují, že se počet takových osob v Německu během posledních let zvýšil. Dita Vogelová, expertka na migraci z Univerzity v Brémách, ve své práci z roku 2014 odhaduje, že se v zemi pohybuje něco mezi 180 a 520 tisíci „neobvykle se zdržujících osob“.

Mezi takové se řadí také lidé, kteří do země přicestovali bez povšimnutí úředníků a nepřihlásili se k pobytu. Další skupinu, která je o poznání větší, představují osoby původně sice přihlášené, ale v průběhu doby pobytu zmizelé, vysvětluje list Die Welt.

Patří mezi ně studenti a zaměstnanci, kterým vypršela víza, a v zemi jednoduše zůstali. Ale také migranti, kteří hranice překročili s tím, že si v Německu podají žádost o azyl, ale ze strachu z odmítnutí se vzdali státní podpory a jednoduše zmizeli.

Migrace mimo kontrolu

K výsledkům svého bádání dospěla Vogelová s pomocí policejních statistik. Studie, kterou badatelka vyhotovila pro Spolkový úřad pro migraci, ale dosud nebyla aktualizována kvůli problémům s daty. Jak ale badatelka listu Die Welt před několika měsíci řekla, vše nasvědčuje tomu, že počet zmizelých migrantů výrazně roste.

Vychází přitom z počtu lidí podezřelých ze spáchání trestného činu, kteří jsou evidováni jako osoby bez povolení k pobytu. Z tohoto čísla pak na základě empiricky podložených předpokladů stanovuje konečné rozpětí „zmizelých uprchlíků“ pro celé Německo, popisuje Die Welt.

Ministr vnitra Thomas de Maiziére vyzval obyvatelstvo, aby si pořídilo krizové zásoby potravin

Informace o počtu zmizelých migrantů komentuje také německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung, jehož politický komentátor Reinhard Müller kritizuje vládu v Berlíně za pomalý proces vyřizování azylových žádostí. Ministr vnitra Thomas de Maizière při dotazu ohledně problémů s migrací nedávno raději odvedl řeč k daňovým únikům a situaci na silnicích.

Jak Müller píše, skutečnost, že úřady dosud nevydaly rozhodnutí o udělení ochrany pro více než půl milionu osob, poukazuje na problémy v postupu úředníků. Všímá si také toho, že rostoucímu počtu uprchlíků čelí především nové spolkové země.

Vysoký počet zmizelých migrantů podle Müllera nevypovídá o osudu jednotlivých uprchlíků, ale o tom, že stát jako celek v otázce migrace narazil na své hranice. Právě proto, že důstojnost lidí je v uspořádání právního státu na prvním místě, nemůže si podle něj vláda dovolit samovolně vpouštět do země utečence a poté se o ně nestarat.

Rozumí se prý samo sebou, že s uprchlíky se bude zacházet se ctí. Za to se musí Německo zaručit. A proto je nejdůležitějším úkolem jak staré, tak nové vlády, dostat migraci konečně pod kontrolu, shrnuje Reinhard Müller v komentáři listu Frankfurter Allgemeine Zeitung.

autor: rer
Spustit audio