Německo v půli června

16. červen 2005

Kdyby byly v Německu celostátní volby v září, dostala by podle průzkumů televizní stanice ARD z minulých dnů sociální demokracie 28 procent a unionisté: CDU/CSU, by mohli mít dokonce absolutní většinu. V tom případě by sociální demokraté dosáhli nejhoršího výsledku od války a dopadli by hůře i než v roce 1953, kdy pro ně hlasovalo 28,8 procenta voličů Spolkové republiky.

I sama rudozelená koalice, tedy koalice sociálních demokratů se zelenými, se ocitá v nezáviděníhodné situaci. Kancléř Gerhard Schröder a jeho nejbližší věrní se podle zpravodajského časopisu Der Spiegel snaží vylepšit situaci troušením nepravd, a tím věci jen komplikují, protože novináři je dokáží lehce usvědčit ze lži. Hlavně proto, že každý krok prezidenta či kancléře musí být v každé demokratické zemi pod přísnou kontrolou veřejnosti a novináři mohou nahlížet do termínových kalendářů a takzvaného minutovníku, kde je každý moment úředníků placených z daní občanů přesně dohledatelný.

Takže sdělil-li 23.května jeden z blízkých lidí Gerharda Schrödera, že kancléř zavolal mezi čtvrt a půl šestou 22. května prezidenta, aby mu sdělil, že je po prohraných volbách v Severním Porýní - Vestfálsku pro předčasné volby, mohli si novináři na obou úřadech dohledat, že kancléřova sekretářka Marianne Duden se pokusila s prezidentem spojit teprve v 18,30, tedy až po té, co předseda strany Müntefering o nových volbách promluvil v televizi, kterou ve své vile prezident sledoval. Rozhovor se nakonec uskutečnil až v 19,30.

Podobných lží či mírněji řečeno nepřesností vypouštěli muži z blízkosti kancléře víc: Například tvrdili, že se kancléř před výrokem o nových volbách radil s bývalým prezidentem Johannesem Rauem či starým sociálním demokratem Hans-Jochenem Vogelem. Oba muži řekli, že jde o legendy.

Bundestag by měl sice hlasovat o vyslovení nedůvěry kancléři Schröderovi, ale z nejrůznějších důvodů je výsledek přesto zatím nejasný. Levé křídlo SPD je proti vyslovení nedůvěry, zelení stojí rovněž za kancléřem a spolkový prezident Horst Köhler podle rady expertů se vyjadřuje velice nejasně a nechává si otevřené všechny možnosti. On jediný by mohl - kdyby parlament kancléře neodvolal - vyřešit situaci tím, že by rozpustil Bundestag a vypsal nové volby. V sobotní televizi prezident řekl: "Rozhodnu se podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a podle toho, co mi umožňuje ústava."

Spolkový kancléř Gerhard Schröder působí velice nejistě. Der Spiegel napsal, že jeho reakce jsou směsicí, která vyplývá z paniky a chladného kalkulu, za kterým však neexistuje žádný konkrétní plán. Kancléřova vystoupení mají všechny znaky poslední zteče. Nepravdy a legendy, které jeho lidé roztrušují, to jen stvrzují.

V této situaci dochází navíc k rozmíškám uvnitř rudozelené koalice. Müntefering se pokusil podstrčit Černého Petra zeleným, kteří si to ale nenechali líbit a naopak prohlásili, že za kancléřem pevně stojí, i když před tím odmítli souhlasit se změnami dědické daně a daně z podnikání, které navrhovali sociální demokraté. Nesouhlas by totiž mohl vést ke koaliční krizi. Z jednání mezi prezidentem Köhlerem a kancléřem Schröderem jeden konkrétní závěr ale vyplynul: Pokud nebude vyslovena kancléři nedůvěra a nebude rozpuštěn Bundestag, Schröder se svou vládou zůstane v úřadě až do řádných voleb.

Spustit audio