Nemáme úředníky a ministerstvo dalo málo času na přípravu, říká k novele stavebního zákona starosta

25. květen 2018

Letos v lednu vstoupila v platnost novela stavebního zákona, která měla urychlit přípravu staveb a ulehčit život stavebníkům. Ukazuje se ale, že se její záměr nedaří řádně naplňovat, protože chybí úředníci a úřady nestíhají rozhodovat v zákonných lhůtách. Může za to špatně nastavený zákon, nebo obce samy?

„Jsem přesvědčena, že novela je přínosná. Jsme rádi, že se nám do ní podařilo zanést tzv. společné řízení pro téměř všechny druhy staveb,“ uvedla v pořadu Pro a proti náměstkyně pro řízení sekce výstavby a veřejného investování ministerstva pro místní rozvoj Marcela Pavlová.

Ta je přesvědčena, že pro úřady s rozšířenou působností o novou agendu nejde. „Už ji vykonávali. Ale uznávám, že tato agenda narostla.“

„My jsme v rámci přípravy zákona vyčíslili navýšení nákladů a usnesení vlády zajistilo zvýšení finančních prostředků pro nárůst této agendy,“ tvrdí úřednice.

Usnesení vlády k novele stavebního zákona uložilo ministerstvu financí, aby navýšilo příspěvek na výkon státní správy. Jestli obce tyto peníze dostaly, může zodpovědět jen ministerstvo vnitra.
Marcela Pavlová

Pavlová rozlišuje dvě roviny problému. „Na té personální se ukazuje, že úřady územního plánování byly personálně podceněny už před novelou stavebního zákona. Na to jsme upozorňovali na poradách ministerstva vnitra i jinde. I z tohoto důvodu byl... zákon vyhlášen v červenci loňského roku, ale účinnosti nabyl až 1. ledna, aby se mohly orgány územního plánování personálně dovybavit.“

A druhou rovinou je, jestli pracovníci úřadů, které vykonávají tuto agendu, agendu ovládají a vykonávají ji dobře, dodala náměstkyně.

„Do dnešního dne jsme proškolili zhruba 5 tisíc úředníků stavebních úřadů i úřadů pozemního plánování. Připravujeme další školení pro dalších asi 2500 úředníků... Ale úřední správní celky úředníky musí nabrat, až pak je proškolíme,“ konstatovala Marcela Pavlová.

Nejsou lidé

Starosta města Černošice Filip Kořínek (Věci černošické) soudí, že novela v této chvíli působí řadě lidí velké potíže.

„Počet žádostí o stanoviska je nad možnosti řady obcí s rozšířenou působností, a tím pádem jsou velmi dlouhé čekací doby na jejich vyřízení.“

Starosta objasnil důvody pro dlouhé čekací lhůty: „Pro tuto novou agendu jsme potřebovali najmout nové lidi... Podařilo se nám ale přijmout jednoho člověka od 15. února, ačkoliv od června by měli nastoupit další dva až tři lidé.“

Nedostali jsme na agendu prostředky. A máme od ministerstva vnitra potvrzeno, že to opravdu nestačili zařadit do letošního státního rozpočtu.
Filip Kořínek

„Přijímací pohovory jsme nemohli udělat dříve než v září, říjnu. Kromě toho jsme hledali pracovníky už předtím, ale víme, jaká situace na trhu práce je.“

Také stávající zaměstnanci jsou prý velmi vytížení, takže nemohou přibrat novou agendu ke své stávající práci. „Pozice jsme přesto vytvořili, dokonce dvojnásobek toho, co nám bylo ministerstvem doporučeno.“

„Otázka financí je ale na okraji, protože se chováme, jako bychom peníze dostali. Snažíme se situaci řešit, co nám síly stačí, protože jsme si vědomi, že působíme řadě lidí problémy s jejich hypotékami, zakázkami, smlouvami a podobně,“ shrnul Filip Kořínek.

autoři: Karolína Koubová , oci

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.