Nejstarší případy španělské chřipky
Virus španělské chřipky nenápadně koloval Spojenými státy celé měsíce před tím, než vyvolal smrtící pandemii.
Španělská chřipka řádila v letech 1918 a 1919 a vyžádala si životy asi 50 milionů lidí z celého světa. Vědci z amerického Národního zdravotního institutu prozkoumali vzorky tkáně 68 vojáků, kteří v roce 1918 zemřeli na respirační onemocnění. Mezi nimi byli i čtyři vojáci, kteří zemřeli mezi květnem a srpnem - tedy přibližně čtyři měsíce před propuknutím pandemie, epidemiologicky rozpoznané v září. Ve vzorcích tkáně z jejich plic vědci našli genetický materiál a proteiny viru španělské chřipky.
Čtveřice vojáků tak představuje vůbec nejstarší známé případy španělské chřipky. Jejich klinický stav a poškození tkáně podle vědců nešlo odlišit od případů z období, kdy pandemie vrcholila. Naznačuje to dvě věci. Zaprvé, virus zřejmě přicestoval z ciziny a nejméně čtyři měsíce nepozorovaně koloval Spojenými státy. A zadruhé, virus zřejmě neprodělal žádné dramatické změny, které by pomohly vysvětlit neobvykle vysokou úmrtnost pacientů.
Zdroj: PNAS
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.