Nejstarší opeřený dinosaurus
Čínští paleontologové objevili zatím nejstarší známou fosílii opeřeného dinosaura, která potvrzuje, že dnešní ptáci skutečně jsou potomky dinosaurů.
Téměř kompletní fosílie patří droboučkému teropodnímu dinosaurovi Anchiornis huxleyi, který na délku měřil 34 cm a vážil pouhých 110 gramů. Anchiornis měl pernatý pokryv celého těla, na hlavě nesl hřebínek a dlouhá pera podobná letkám měl nejen na křídlech, ale také na nohou. Navzdory tomu zřejmě nedokázal doopravdy létat a mohl pouze plachtit na krátké vzdálenosti.
Fosílie s katalogovým číslem LPM - B00 169, kterou vědci objevili v jednom lomu na na severovýchodě čínské provincie Liao-ning, pochází z období pozdní jury a je stará 151 až 161 milionů let. Anchiornis tím pádem o hlavu předstihl slavného archeopteryxe, který žil před 145 až 150 miliony let na území Německa. Nový objev tak ukazuje, že opeřená stvoření existovala už před více než 150 miliony let a vyvrací poslední argumenty hrstky vědců, podle kterých se ptáci z dvounohých dravých dinosaurů nemohli vyvinout.
Objev popisuje článek na stránkách NatureNews. Paleontologové o něm také referovali na meetingu Society of Vertebrate Paleontology, který minulý týden proběhl v Bristolu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.