Nejstarší biomolekuly
Vědci popsali vůbec nejstarší dochované biomolekuly. Pocházejí z 340 milionů let starých fosilií mořských lilijic.
Obvykle se předpokládá, že komplexní organické molekuly nepřežijí proces fosilizace a že šance na jejich nález ve zkamenělinách starých stovky milionů let je velmi malá. Vyloučené to však není. Najít zatím nejstarší komplexní organické molekuly se poštěstilo vědcům z Ohijské státní univerzity, kteří zkoumali 340 milionů let staré fosilie lilijic (Crinoidea). Tito ostnokožci s kalichovitým tělem a pěti dlouhými rameny existují i dnes, ale svůj největší rozvoj prodělali v prvohorách a druhohorách.
Fosilie pocházejí ze Severní Ameriky. Lilijice zřejmě zahubila vlna, která je překryla vrstvou jemnozrnného sedimentu. V těchto příhodných podmínkách se vytvořily kompletní fosilie mnoha jedinců. Z některých z nich se vědcům podařilo izolovat látky podobné polyaromatickým chinonům, které jsou zřejmě specifické právě pro lilijice. Chinony obsahují i těla moderních ostnokožců. Vědci proto doufají, že porovnáním těchto molekul se jim podaří zpřesnit fylogenetické vztahy uvnitř celé skupiny.
Zdroj: Science Daily, Geology
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.