Nejrychlejší superpočítač je v Japonsku

9. prosinec 2011

Listopadové "hitparádě" nejrychlejších superpočítačů světa, žebříčku TOP500, kralují stroje z Japonska a Číny. Spojené státy jsou až na třetím místě.

Pro nejnovější žebříček TOP500 jsou příznačné zejména dvě věci: významné zastoupení grafických procesorů ve strojích na výkonnostní špičce a vytrvalý nástup Číny. Tak se stalo, že v první pětce nejvýkonnějších počítačů mají Spojené státy jen jednoho zástupce, zatímco Japonsko s Čínou po dvou strojích.

Na prvním místě se umístil japonský superpočítač K computer, který pracuje v ústavu pokročilých výzkumů RIKEN. Jeho maximální výkon činí 11 Petaflops (jde o deset na patnáctou matematických desetinných operací za sekundu). Druhé místo obsadil čínský stroj Tianhe-1A s maximálním výkonem téměř 5 Petaflops.

Teprve až na třetím místě najdeme americký stroj Jaguar o výkonu přes 2 Petaflops, který pracuje v americké Národní laboratoři v Oak Ridge a který postavila firma Cray. Na stroji Jaguar ovšem nyní pracují inženýři, kteří jej chtějí během dvou až tří let zdokonalit a zvednout jeho výpočetní výkon až na desetinásobek. Jaguar potom získá nové jméno: Titan. Síla tohoto stroje bude postavena z větší části na grafických procesorech, tedy na grafických kartách. Grafické procesory totiž mohou mít až stovky výpočetních jader, zatímco klasické procesory zatím maximálně jen 16. Jde o výrazný trend posledních let - grafické karty jsou s výhodou využívány v určitých typech matematických úloh. Přitom jsou relativně levné.

A poznámka ke vzestupu čínské výpočetní síly - je impozantní. Ještě před deseti lety měla Čína v žebříčku TOP500 superpočítačů jen tři zástupce. Teď jich tam má 73.

Zdroje: Popular Science, TOP500

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio

Více z pořadu