Nejnovější záhada sociálních sítí. Co slyšíte: Laurel, nebo Yanny?

17. květen 2018

Laurel, nebo Yanny? Nejdřív si musíte poslechnout tento zvuk, abyste pochopili, o čem je řeč. Nejlíp dvakrát…

Pokud slyšíte něco úplně jiného než váš spolujezdec v autě nebo kolega vedle vás, nic si z toho nedělejte. „Nezbláznili jste se. Je to totiž nejnovější záhada, která se šíří internetem jako lavina,“ říká rozhlasový redaktor Matěj Štýs.

Zvukový soubor prostě někomu zní tak, jinému zas jinak. Záhada Laurel Yanny na lidi působí až magicky. Kouzla v ní ale nejsou.

Proč?

„Opověď našli odborníci na zvuk a lingvistiku. Zvukové vzorce jsou totiž na půl cesty k oběma slovům. JE je podobné LO, N je podobné ARE a Í se podobá L. Záleží prý jen na tom, k jaké frekvenci je člověk citlivější. Ta převládne,“ vysvětluje redaktor.

Hodně záleží i na zařízení, na jakém si zvuk pouštíte. Podle diskuze lidí na Redditu, kteří testovali různé frekvence, tak na mobilu s malým reproduktorem spíš uslyšíte Yanny kvůli nedostatku basů. Na větších reproduktorech spíš převládne Laurel.

Lidé jsou ale záhadou fascinovaní podobně, jako kauzou se šaty, které byly pro někoho modré, jinému se zas zdály zlaté.

autoři: Michael Rozsypal , lup

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.