Nejdřív zjistěme, jak se dopis dostal na Hrad, říká o dokumentu čínského velvyslance senátor Hilšer

13. březen 2020

Nejvyšší ústavní činitelé jednali o vztahu Česka k Číně a Tchaj-wanu. Impulsem byl dopis, který poslal počátkem roku čínský velvyslanec na Pražský hrad. Ambasador v něm varuje před nepříjemnými následky, které by mohly pocítit tuzemské firmy podnikající v Číně i zesnulý předseda Senátu Kubera v případě, že by skutečně navštívil Tchaj-wan, jak plánoval. Čeští politici odmítli nátlak Číny a zájem o dobré vztahy s Tchaj-wanem nevnímají jako zpochybnění politiky jedné Číny.

Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a poradce premiéra Babiše Rudolf Jindrák varuje, že celá kauza zhoršuje diplomatické možnosti Česka vůči Číně. Senátor Marek Hilšer (STAN) zase žádá o jasnější kroky Hradu ve vztahu k asijské velmoci.

Čtěte také

„Společné prohlášení je dobrou odpovědí. Jasně říká, že čeští představitelé mají právo na nezávislé rozhodování v otázkách zahraniční politiky,“ říká v pořadu Pro a proti senátor.

Podle hradního úředníka je prohlášení vyvážené a odpovídá úrovni nejvyšších ústavních činitelů. „Je také správné, že neobsahuje výzvy na odvolávání velvyslance, to se tímto způsobem nedělá.“

Hilšer ale kritizuje netransparentní kroky Hradu. „Prezident dostává výhrůžné dopisy a předává je předsedovi Senátu... Je třeba, aby jednání Pražského hradu bylo transparentní, protože se tam děje mnoho věcí, o kterých veřejnost neví, a to vyvolává pochybnosti.“

Poprvé jsem ten text viděl na Aktuálně.cz, kde byl zveřejněn... Jsem prostě loajální státní úředník, který respektuje pravidla..., a historii toho údajného dopisu neznám. Ale čínský velvyslanec mi vždy osobně nosil jakoukoliv korespondenci. Najednou to přišlo a neví se odkud... To dopis někdo vyndal z tašky zemřelého Jaroslava Kubery a odnesl do Aktuálně.cz?
Rudolf Jindrák

Ředitel se ale odmítá vyjadřovat k výhrůžnému dopisu čínského velvyslance. „Nebudu komentovat nějakou interní komunikaci, ale chci jen říct, že pan prezident žádný dopis od čínského velvyslance nedostal.“

„Spíš než zkoumat, jak se dopis dostal do médií, je třeba zjistit, jak se dostal na Pražský hrad a jak s ním bylo dále nakládáno,“ upozorňuje senátor. „Od pana Jindráka se to asi nedozvíme, takže uvidíme, jestli se dozvíme něco jiného.“

Chápu, že pozice pana Jindráka není jednoduchá, ale nelze říkat, že dopis neexistuje, když ho všichni viděli, dostal ho i Jaroslav Kubera a tak se na to přišlo. Proto mi to připadá jako nějaké mlžení, kterému nikdo nerozumí a celá věc by se měla vyjasnit... Nejsem detektiv, abych zkoumal, kde se dopis objevil a komu byl adresován, ale je to velice vážná věc. Pan předseda Kubera dopis dostal, a tak se dostal i na veřejnost.
Marek Hilšer

Jindrák dodává, že tématem diskuze nejsou zahraniční cesty, které zmocněnci Hradu absolvují. „Ale funkce kancléře prezidenta České republiky je poměrně vysoká funkce, má ve svém popisu práce přípravu cest pana prezidenta.“

„Podstatou věci je ale to, jak se chová Čína a její velvyslanec, a jak bychom se měli chovat my a jakou strategii vůči Číně zaujmout,“ shrnuje Marek Hilšer.

Ředitel věří, že se veřejnými prohlášeními českých politiků dostala česká diplomacie do pasti. „Takže dnes nemůžeme jít za Číňany a řešit otázku působení jejich diplomatů na našem území,“ kritizuje Rudolf Jindrák.

autoři: Veronika Sedláčková , Ondřej Čihák

Související