Nehoda

21. duben 2003

Dvousmyslně řečeno včera došlo k "velikonočnímu neštěstí". V Rychnově nad Kněžnou se utrhlo srdce zvonu. Nikdo nebyl zraněn a srdce ani neprasklo, jak zdůraznil ředitel obecně prospěšné společnosti, jež od sponzorů získala přes půl miliónu korun, za které byl zvon opravován.

Kdyby téměř dvě stě kilogramů vážící srdce, které včera při dopolední mši proletělo podlahou zvonice, prasklo, podle tradice by to věštilo nějaké neštěstí. Ale nestalo se. Restaurátory čeká pouze úkol vyřešit technickou záhadu, proč nevydržel závěs, jehož mechanismus je identický se závěsy dvou ještě větších českých zvonů, než je čtyři století starý Kryštof. Kromě technické záhady je zde ovšem i záhada spirituální. Srdce sice nevydrželo v závěsu ani dvacet čtyři hodiny, ale to hlavní, co se od něj čekalo, učinilo. Utrhlo se až poté, co oznámilo vzkříšení Krista. Věřící, které na neděli velikonoční Kryštof svolal na mši, nalezli v kostele Boží hrob prázdný. Tím je v katolické liturgii řečeno, že Ježíš vstal z mrtvých a je mezi námi. Po upozornění na tento fakt se ovšem zvon v Rychnově odmlčel. Jakoby na znamení, že Bůh se rozhodl být přítomen tiše, pohybovat se mezi námi inkognito. Jako by odmítl reklamu, jež je falešnou alfou a omegou dneška, liturgií obchodních řetězců, ve kterých současníci nakupují věci, které nepotřebují, za peníze, které nemají.

Restaurátoři, kteří řeší problém funkčnosti závěsu srdce, nevědí, kde se stala chyba. Ta chyba je ale možná nakonec v srdci člověka, kterému reklama na volání Krista splynula s reklamou na mobilní operátory. Bůh není z reklamy povědomý produkt, který lze v hypermarketu přiložit do vozíku. Jako by nám z Rychnova vzkázal: "Hledejte mne ve svém utrženém srdci."

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.