Naše nekomerční rádio dokáže mentálně postiženým vrátit sebedůvěru, popisuje ředitel sociálního centra Lipský

15. září 2023

„Muzika člověku dává sílu a energii jít dál,“ říká ředitel Centra sociálních služeb Tloskov u Neveklova, muzikoterapeut a hudebník Matěj Lipský. Zároveň tvrdí, že absolutní ticho je pouze ve vakuu, kde se zvuk nešíří. Každý člověk potřebuje k životu alespoň minimální ruch, jinak zešílí. „Můj nejoblíbenější zvuk je cvrlikání cikád. Mám hrozně rád moře, a když začnou, je to pro mne terapie,“ doplňuje v pořadu Hovory.

Čtěte také

Centrum sociálních služeb provozuje i internetové rádio Tloskov, které má především terapeutický cíl.

„Moderátoři, dramaturgové, hudební dramaturgové a další, jsou lidé se zdravotním postižením, především s tím mentálním.“

„My tak světu ukazujeme, že i lidé s mentálním postižením jsou schopni kognitivních činností. A tím, že se na to skutečně precizně připravují, dělají rozhovory nebo mají vlastní pořady, má to i terapeutický efekt.“

„Dokonce nejen v kognitivní oblasti, ale i v tom, že pak v životě dokážou jiné věci, které by dřív nezvládli – například si sami nakoupit. Tento vlastně koníček jim posílí sebevědomí. Navíc to tlumí chronickou únavu a depresivní stavy, což je velice zajímavé,“ dodává. 

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Vladimíra Kroce. Muzikoterapeut a vnuk Oldřicha Lipského také prozradí, o čem je film Tloskov Fiction, který už před premiérou vyprodal pražské kino Lucerna.

autoři: Vladimír Kroc , lup
Spustit audio

Související