Nanovlákno tady máme už 20 let

20. listopad 2023

Liberec, Technická univerzita a nanovlákna. Tři slova, která známe v jednom spojení, a to pramení z textilní tradice města, průmyslové i vědeckovýzkumné. Světový patent na průmyslové využití nanovláken letos slaví už 20 let. Jaká je budoucnost nanovláken?

Množství prachu, které se dostává do plic, umí přímo na frekventovaných silnicích měřit vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd.

Čtěte také

Využívají při tom mobilní toxický inkubátor, který sestavili odborníci z liberecké Technické univerzity a pražského ČVUT. V tomto speciálním přístroji jsou přímo plicní buňky a první výsledky potvrzují, že největším problémem je právě automobilová doprava. 

Před čtvrtstoletím začala stavba Mezinárodní vesmírné stanice. Jak dlouho ještě bude fungovat? A proč může lov vlků paradoxně zvýšit ztráty hospodářských zvířat? Nevěříte, poslechněte si víc ve Vědě Plus. 

autor: Lukáš Matoška
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.