Češi dýchají vzduch, který nesplňuje normy. Výjimkou je Šumava a několik hornatých míst dvou krajů
Jen ten, kdo žije v šumavské chalupě, v životě nekouřil a nepracoval v prašném prostředí, si může oddychnout (nejspíš) ze zdravých plic. Jedině Šumava a několik okrajových hornatých částí zlínského a karlovarského kraje splňují normy pro čistý vzduch, alespoň to zjistili vědci České pneumologické společnosti.
Jinak ale na většině České republiky není kvalita ovzduší dostatečně dobrá. Jaké nezdravé chemické látky se nám tak při dýchání dostávají do těla, zkoumají vědci z ústavu RECETOX na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.
Víc se dozvíte v pořadu Věda Plus s Lukášem Matoškou, jako například:
- Připravovat odborníky na dlouhodobé vesmírné mise bude výzkumné centrum, které bylo otevřeno přímo před budovou Fakulty strojní ČVUT v pražských Dejvicích. Biologové, lékaři nebo inženýři si vyzkoušejí pobyt v hermeticky uzavřeném prostoru, a to s využitím stanice Hydronaut, která zdálky vypadá jako velké žluté monstrum ne nepodobné robotovi.
- Jak se v 10. století žilo obyvatelům střední Asie anebo jak vypadala diplomacie středověkých Arabů, se dozví i čeští čtenáři. Vyšel totiž první český překlad cestopisu Ahmada ibn Fadlána. Ten roku 921 zaznamenal 5 tisíc kilometrů dlouhou diplomatickou misi z Bagdádu do království volžských Bulharů a zpět. Cestopis byl tisíc let ztracený.
Související
-
Rázovitost je klišé. Ostrava má hodně co nabídnout, kvůli ovzduší ale lidé odcházejí, míní geolog
Veřejnost je prý v postindustriálních regionech málo aktivní a lokální politici se snaží být zadobře s představiteli průmyslových podniků.
-
Technická univerzita v Ostravě má speciální drony na měření znečištění ovzduší
Experti z VŠB-Technické univerzity Ostrava vyvinuli speciální dron na měření ovzduší. Pomocí sond zjistí druh znečištění i jeho původce.