Nalepené a polapené bakterie tuberkulózy

11. srpen 2009

Práce harvardských výzkumníků zřejmě přinese podstatné zrychlení diagnózy TBC - ze dvou týdnů na pouhých 30 minut.

Tuberkulóza se obvykle diagnostikuje ve dvou fázích. V první fázi se pod mikroskopem hledají bakterie Mycobacterium tuberculosis v pacientově sputu, čili hlenu vykašlaném z plic. V další fázi se podezřelý vzorek posílá do laboratoře, kde se z něj kultivují kolonie bakterií. Celý proces kvůli tomu zabere asi dva týdny, během kterých se stav pacienta může zhoršit a mohou být infikováni další lidé.

Neporovnatelné zrychlení diagnostiky teď nabízí práce výzkumníků z Harvard Medical School. Podstatou nové metody jsou nanočástice s železným jádrem potažené vrstvou oxidu železa. Na svém povrchu mají navázané protilátky, které se spolehlivě "lepí" k bakteriím tuberkulózy. Vzorek sputa může lékař přidat k roztoku s nanočásticemi, který pak následně nechá analyzovat speciálním přístrojem. V něm se nanočástice, které polapily bakterie, oddělí od těch "prázdných" a jejich počet určí magnetický skener. Celá akce nezabere víc než půl hodinky. Metoda je navíc podle článku na stránkách NewScientist velmi citlivá a bakterie ve sputu odhalí i v případě, že se zde vyskytují ve velmi nízké koncentraci.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.