Nahradí novináře roboti? Umělá inteligence už píše i pro velké deníky

18. září 2017

Pět set tisíc čtenářských kliků na články od robota: mají se novináři bát umělé inteligence?

Takovou otázku si klade autor článku na belgické a rozhlasové stanici RTBF.

S odvoláním na informace ze serveru Numerama píše o experimentu s umělou inteligencí, který připravili novináři v redakci amerického deníku Washington Post. Automatický software zvaný Heliograf ve spolupráci s jedním redaktorem dokončil za rok více než osm set článků založených na politických nebo sportovních aktualitách.

Stanice RTBF upřesňuje, že původním cílem bylo ulehčit práci redakci přetížené pokrýváním letních olympijských her v brazilském Riu. Heliograf tehdy dokázal zredigovat přes tři stovky poměrně krátkých článků s výsledky sportovních soutěží.

Když se pokus podařil, Washington Post nechal robota zeditovat téměř 850 článků ročně, z toho pět set textů o volbách, které generovaly přes půl milionu kliků ze strany čtenářů. V porovnání s celkovým počtem stránek to není moc, ale bez robota by se články vůbec nestihly. Z voleb v roce 2016 Washington Post publikoval šestkrát víc článků, než z těch předchozích v roce 2012.

Zatím jen dobrý sluha

RTBF pokračuje informací, že také ve francouzském deníku Le Monde se s pomocí robota podařilo už v roce 2015 napsat 36 tisíc článků z regionálních voleb. Software umožnil redakci rychlé zveřejnění článků o volebních výsledcích na úrovni jednotlivých okrsků i regionů. Autor textu připomíná, že zatím asi nejslavnějším příkladem využití automatického nástroje k vytvoření článku byl text listu Los Angeles Times o zemětřesení ze 17. března 2014.

Podle belgické stanice ale zatím novináři nemají důvod se obávat, že je jednoho dne roboti nahradí. Naopak, umělá inteligence je pro žurnalisty údajně cennou službou, která redakci pomáhá získat čas. Z amerických prezidentských voleb se tak prý podařilo dohledat a vyhodnotit místní detaily, které by si média nemohla dovolit žádat po svých týmech.

Newsroom New York Times v roce 1942

Na serveru RTBF se také dočteme, že místo pojmu robot, by se mělo mluvit spíš o počítačovém programu. Tento typ umělé inteligence totiž nedokáže vytvořit článek na základě své vlastní novinářské práce.

Články jsou de facto nedodělané texty skutečných novinářů, ve kterých některé informace chybí a programy do nich pouze vkládají data posbíraná jiným softwarem a z jiných databází, například počty hlasů.

Na druhou stranu Jeremy Gibert, ředitel oddělení, které se v deníku Washington Post věnuje novým strategiím, doufá, že tento nástroj ještě v budoucnu získá na významu. Mohl by vytvářet některé články úplně automaticky, také třeba hledat překvapující trendy ve volebních výsledcích nebo pohybech finančních trhů.

Podle Giberta tak vlastně může novinářům pomoci najít nové příběhy, o kterých se dá psát. „Může se také starat o komunikaci se čtenáři, a poskytovat jim například informace o počasí v reálném čase,“ uzavírá svůj článek belgická stanice RTBF.

autor: mam
Spustit audio