Nahlásit pseudopodnikatele? Tuto morálku bychom měli pěstovat, navrhuje předseda Senátu Štěch

21. červen 2017

Bouřlivou diskuzi rozpoutal výrok šéfa Senátu Milana Štěcha, že mezi živnostníky je řada těch, kteří podnikají sami na sebe kvůli nízkým odvodům. Kdyby se prý odvody srovnaly se zaměstnaneckými, objevilo by se v Česku až několik desítek tisíc lidí ochotných se nechat zaměstnat.

„Prakticky neříkám nic jiného, než co je v programovém prohlášení koaličních stran,“ hájil v pořadu Pro a proti svůj výrok předseda Senátu za ČSSD Milan Štěch, který byl také dříve šéfem odborů.

Ten připomněl, že v témže jeho projevu zaznělo později tvrzení, že si podnikatelů váží. „Můj výrok se vztahuje na pseudopodnikání.“

„A to je právě švarcsystém. Mám mnoho příkladů, kdy jsou lidé zaměstnavateli nuceni, aby se stali živnostníky, a dělají na živnosťák. Mají tedy menší odvody, ale i menší důchody, zatímco zaměstnavatel má nižší náklady.“


Třeba v Dánsku, když je někdo nezaměstnaný, a přitom si dělá na svém, soused to prostě řekne, protože ho okrádá i o jeho peníze, které do systému dává. Tuto morálku bychom měli pozvednout vzájemně. Možná, se to někomu nebude líbit, ale lhostejnost se nevyplácí. Milan Štěch

Tuto situaci by Štěch řešil nejen zvýšenou kontrolou, ale také zvýšenou občanskou bdělostí. „Já bych přivítal více kontrol, ale jde o to, abychom k sobě byli nároční a spravedliví, a vytvořili ve společnosti vhodnou atmosféru.“

Politik navrhuje daňově zvýhodnit lidi, u kterých není pochyb, že nejsou pseudopodnikatelé. „A tato podpora má jít přes daňový systém, ale ne tam, kde stavíme na solidaritě, tedy přes sociální a zdravotní systém,“ vysvětlil politik.

Štěch odmítá, že by útočil na všechny živnostníky. "To by bylo proti mému vnitřnímu přesvědčení. Mám řadu živnostníků kamarádů, a sám jsem za minulého režimu také podnikal. Navíc pocházím z rodiny, která do padesátých let podnikala, než jí to bylo znemožněno,“ připomněl.

Předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček ujistil, že se ani on, ani asociace jakékoli diskuzi nebrání.

„Ale nechápu, proč pro zahájení této diskuze o odvodech pan předseda použije sdělení, že nejsou živnostníci z národohospodářského hlediska využiti, a tudíž mohou být užitečnější někde jinde. To není diskuze, ale je to o ideologii. A zanášení ideologie do takové diskuze principiálně odmítáme.“


Já věřím, že toto nebylo myšleno vážně. Buďme velmi opatrní, abychom nevytvářeli nevhodnou náladu a nevykopávali příkopy mezi jednotlivými skupinami podnikatelů. Není to o tom, jestli je lepší živnostník, zaměstnanec nebo velká korporace. Každý plní ve společnosti, ekonomice a sociálním prostředí svou roli. Karel Havlíček

O problémech švarcsystému je třeba mluvit, souhlasí Havlíček. „Ale nemůžeme paušalizovat. Určitě mezi živnostníky najdeme ty, kteří nejsou poctiví. Máme také řadu lidí, kteří jsou v nemocnicích, ale to neznamená, že jsou všichni simulanti. Nemohu situaci řešit tím, že všechny z nemocnice odvedu domů, a řeknu, že uvidíme.“

Případné srovnání odvodů OSVČ na úroveň běžných zaměstnanců by podle Havlíčka dopadlo na jeden milion živnostníků. „Mezi nimi je 360 tisíc žen a polovina z nich jsou osoby starší padesáti let. Ti všichni budou za deset let v důchodovém věku. Kdybychom jim zvedli odvody, je to konec.“

„Jsme přesvědčeni, že druhý nejvyšší ústavní činitel v zemi se nesmí nechat unést jednáním na odborech. Z mého pohledu pan předseda Štěch, jakkoli je to člověk, kterého jsem si vážil, jednal v onu chvíli jako šéf odborů. Z našeho pohledu by bylo správné, aby pan Štěch odstoupil,“ žádá Karel Havlíček.

autoři: ves , oci
Spustit audio