Na Madagaskaru žily trpasličí mořské krávy

21. prosinec 2009

Miniaturní mořská kráva je jedním z prvních známých savců, kteří obývali Madagaskar ve středním eocénu.

Mořské krávy se přezdívá savcům dugongům, kteří spolu s kapustňáky patří do zvláštního řádu sirén (Sirenia). Tito vodní býložravci se vyvinuli ze suchozemských zvířat, která se živila v mělkých pobřežních vodách a čím dál víc se přizpůsobovala vodnímu prostředí. Jednou z nejprimitivnějších známých mořských krav je nově objevený trpasličí druh Eotheroides lambondrano, který vědci z kanadské McGillovy univerzity objevili v pravěkých sedimentech Madagaskaru.

Asi 40 milionů let stará lebka a několik žeber patří dospělému jedinci, který na délku měřil necelé dva metry. Pravěká mořská kráva byla o něco menší než současní dugongové, kteří dorůstají do dvou a půl až třímetrové délky. Její chrup na rozdíl od jiných fosilních dugongů nejeví známky redukce zubů a specializace k požírání mořské trávy. Paleontologové se proto domnívají, že by mohlo jít o vůbec prvního dugonga, který žil výhradně ve vodě, ale definitivní potvrzení by mohl přinést jedině nález končetin. Fosilie pochází z málo prostudovaného období madagaskarské historie a jde o vůbec první nález fosilního dugonga z jižní polokoule. Jeho nejbližší příbuzní jsou zatím známí jen z Indie a Egypta.

Zdroj: McGill University

autor: Martina Otčenášková

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.