Myslím, že si hodně lidí oddechlo, zhodnotil výsledky skotského referenda politolog Tomský

19. září 2014

I když výsledky referenda potvrdily, že Skotsko zůstane součástí Spojeného království, velké změny Anglii neminou.

„O výsledku referenda rozhodly obavy, jak nezávislost bude vypadat,“ řekl v našem vysílání politolog Alexander Tomský.

Rozdíly v hlasování byly také ve vleku sociálních faktorů, jak se ukázalo na příkladu města Glasgow, které hlasovalo pro nezávislost, zatímco obyvatelé Edinburghu hlasovali výraznou většinou proti.

„Edinburgh je jako hlavní město Skotska bohatší, velmi noblesní, kdežto Glasgow je průmyslové město a utrpělo ztrátou těžkého průmyslu,“ doplnil historický kontext politolog.

Podle něj existuje jakási deklasovaná třída, kterou tvoří hlavně mladí lidé z dělnických vrstev, a která je v Glasgow největší. „Zvláště oni našli v euforii nacionalismu obrovskou životní energii.“

Přestože neúspěšné, i tak referendum život v Británii změní, tvrdí Tomský. „Musí být splněny sliby, které skotské partaje daly občanům: větší fiskální pravomoc skotské regionální vlády.“

To předpokládá změnu anglické ústavy. „Po rozpadu impéria se Anglie nestala federální zemí. Právě federální země jako Rakousko, Německo nebo Švýcarsko jsou úspěšné.“

Problém s touto decentralizací (kterou sami Angličané nazývají devolucí) je ten, že Wales i Skotsko mají poměrně chudou infrastrukturu a náklady na jednu osobu musí být větší. „To připadá nefér Angličanům,“ vysvětlil politolog.

„Myslím, že si hodně lidí oddechlo, protože nejen náklady na dělení, ale dopad na prestiž Anglie by byly tragické: Angličané se zasazují řád ve světě, a neudrží si ho ve vlastní zemi,“ shrnul Alexander Tomský.

autoři: oci , bum
Spustit audio