Muslimové v Česku? Nemáme tady komunity, ale heterogenní společenství, odpovídá arabista

23. červenec 2023

„Muslimové u nás netvoří ucelené komunity, ale heterogenní společenství, složené z etnicky různorodých cizinců,“ říká v debatě Vertikály arabista a islamolog Luboš Kropáček. Novinářka afghánského původu Fatima Rahimi doplňuje, že tito lidé se z velké většiny snaží alespoň nějak naučit jazyk, aby se vůbec mohli stýkat s většinovou společností.

Čtěte také

To, že v Česku (zatím) nevznikají etnicky homogenní sídliště, a že se tito lidé neuzavírají, považují odborníci za jeden z důvodů, proč jejich integrace probíhá v zásadě bez problémů.

V debatě Vertikály si připomeneme i to, že před 25 lety vznikla na našem území první mešita, ptá se Eva Hůlková.

V magazínu se dozvíte, že skončila kompletní oprava kláštera v Plasích. Jaký je český Bůh? Na to se ptá nová kniha kněze Zdeňka Jančaříka a podíváme se do španělské Córdoby. Na závěr bude řeč i o katolických influencerech. Moderuje Naděžda Hávová.

autoři: Magdaléna Hůlková , Naděžda Hávová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.