Mrtvý uprchlík – dobrý uprchlík? Sledujte videopřenos večera o evropské imigrační politice

20. květen 2015

Evropská unie si kvůli postoji k přistěhovalcům ze třetích zemí vysloužila přezdívku „Pevnost Evropa“. Nedávné ztroskotání lodi se skupinou uprchlíků u italské Lampedusy vyvolalo soucit a solidaritu napříč Evropou, ale ti, kdo katastrofu přežili, museli unijní území opustit.

Český rozhlas Plus se podílel na filmovém večeru, který pořádala společnost Člověk v tísni jako součást cyklu besed Spolu o Evropě.

Diskusi s Martinem Rozumkem (OPU), Janem Blažkem (doktorand Ústavu mezinárodních vztahů) a dalším hostem z řad migrantů moderuje spolupracovník Českého rozhlasu Plus Jaroslav Šonka, který dříve působil v Evropské akademii v Berlíně.

Jak se my Evropané chováme vůči migrantům, kteří tu s námi chtějí žít? Máme o nich dost informací? Je politika států, přes které do Evropské unie proudí uprchlíci, únosná a lidsky citlivá?

Besedě předcházela projekce působivého dokumentu britského režiséra Ollyho Lamberta The Invasion of Lampedusa. Líčí, co se dělo na tomto středomořském ostrově, vzdáleném asi 113 kilometrů od afrických břehů, v době arabského jara.

Příliv více než 40 tisíc lidí, kteří utíkali před konflikty v Tunisku a Libyi, vyostřil vztahy mezi místními obyvateli a nově příchozími a vyvolal ostré debaty o fungování evropské azylové politiky.

autor: mam
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.