Mravenci se vyznají v realitách
Když dojde na hledání nového domova, chovají se skalní mravenci mnohem pragmatičtěji než někteří lidé.
Kolonie mravenců druhu Temnothorax albipennis žijí ve skalních puklinách. Nejvíce jim vyhovují takové, které jsou suché a temné. Britští biologové už dříve zjistili, že pokud je hnízdo ve skále zničeno, vyšle kolonie pátrače, kteří mají urychleně najít nový domov. Jak přesně takové hledání probíhá, ukázala jejich nová studie. Vědci nejprve na záda všech mravenců z kolonie chované v laboratoři přilepili miniaturní vysílačky. Poté zničili jejich hnízdo a nabídli jim dvě varianty nového domova. První byla pro mravence méně atraktivní, ale ležela blízko původního hnízda. Druhá byla vysoce komfortní, ovšem nacházela se devětkrát dál.
Radiové sledování ukázalo, že bezprostředně po zničení hnízda vyrazilo do okolí asi 75 % osazenstva kolonie. Jedinci, kteří objevili méně kvalitní nový domov, v něm moc dlouho nezůstali - celých 41 % z nich jej opustilo už po krátkém prozkoumání a raději pokračovalo v hledání. Naproti tomu mravenci, kteří objevili sice vzdálené, ale lepší místo pro kolonii, dlouho neváhali. Buď v něm rovnou zůstali, nebo se vrátili do starého hnízda, aby zbytek kolonie přivedli do nového domova. Pro další hledání se v tomto případě rozhodla jen 3 % mravenců. Jak se zdá, mravenčí realitní agenti přesně vědí, co chtějí, a na rozdíl od svých lidských protějšků se nezdržují příliš dlouhým srovnáváním výhod a nevýhod potenciálních domovů.
Výsledky studie popisuje článek v Proceedings of the Royal Society B.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.