Mravenčí hlídka zahání opylovače

3. prosinec 2012
Monitor

Asijský keř s fialovými květy se stal první známou rostlinou, která nechává mravence, aby od ní odháněli nevýkonné opylovače.

Vztah mezi kvetoucími rostlinami a mravenci se až dosud zdál být celkem jednoduchý: mravenci jsou velmi špatní přenašeči pylu a jejich přítomnost může užitečnější hmyzí opylovače odradit od návštěvy květu. Není tedy divu, že mnoho rostlin produkuje látky, které mravence od květů odpuzují. Nová studie však demonstrovala, že pokud mravenci neodhánějí zrovna toho nejdůležitějšího opylovače, může rostlina z jejich přítomnosti profitovat a naopak je k sobě lákat.

V jihovýchodní Asii se vyskytuje rostlina Melastoma malabathricum z řádu myrtotvaré. Její fialové květy pravidelně navštěvují velké včely drvodělky (Xylocopa) a o mnoho menší včely rodu Nomia. Španělští biologové spolu s kolegy z Číny a Singapuru vypozorovali, že malé včely se vyhýbají květům, v nichž se vyskytují mravenci krejčíci (Oecophylla smaragdina), a pokud se na ně odváží usednout, jsou mravenci napadeny. Naproti tomu velké včely, které jsou hlavními opylovači rostlin, nechávají mravenci na pokoji.

Laboratorní testy také prokázaly, že rostliny Melastoma malabathricum k sobě mravence krejčíky aktivně přitahují. Vyplývá z toho, že „mravenčí hlídka“ je pro ně užitečná tím, že zahání méně efektivní opylovače. Uvolněné květy více přitahují velké včely, které jsou nejdůležitějšími opylovači rostlin. Mravenci tak nepřímo zvyšují jejich reprodukční úspěch.

Zdroj: Journal of Ecology

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu