Mozaikový mořský had

26. říjen 2012

Nové druhy nemusí být objeveny jen v džunglích či hlubinách oceánů. Švédským vědcům k objevu pozoruhodného mořského hada stačila „expedice“ do muzea v Kodani.

„Muzea jsou pravděpodobně plná dosud neobjevených druhů, a jejich archivy si proto zaslouží stejnou ochranu jako samotná džungle,“ říká profesor Johan Elmberg z Kristianstadské univerzity. V archivu kodaňského přírodopisného muzea spolu s kolegou zkoumal skleněné nádoby, v nichž ve formaldehydu plavali různí mořští hadi. Objevil dva, kteří byli do muzea zasláni během zlaté sběratelské éry v 19. století. Oba hadi byli označeni jako vlnožil pruhovaný (Aipysurus eydouxii), ale jeden druhému se příliš nepodobal. Podrobné zkoumání pak odhalilo, že jeden z hadů představuje zcela neznámý druh. Tento závěr potvrdila také analýza DNA.

Nový druh vlnožila dostal jméno „mozaikový mořský had“, latinsky Aipysurus mosaicus. Důvodem je neobvyklý vzor jeho hnědožluté pokožky, který připomíná mozaiky z římských domů. „Mozaikový“ had pochází z jednoho z nejohroženějších prostředí světa – tropických korálových útesů kolem severní Austrálie a jihu Nové Guinei. Podobně jako vlnožil pruhovaný se živí výhradně rybími vajíčky, což je mezi mořskými hady neobvyklé.

Zdroj: Högskolan Kristianstad

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio