Mohutné čistky v severokorejské armádě

V Severní Koreji se odehrávají obrovské čistky v armádě. Začaly po prosincové popravě Čang Song-tcheka, kterou osobně nařídil jeho synovec, vůdce Kim Čong-un. Čistka je tak rozsáhlá, že armáda musela zrušit vojenské cvičení, píše server Rádia Svobodná Asie, který cituje severokorejské vnitřní zdroje.

Severní Korea má jednu z největších armád světa s více než milionem vojáků, která však od konce korejské války v roce 1953 nebojovala. Čang byl druhým nejvýše postaveným představitelem v zemi a popraven byl za údajný pokus o převrat. Kim Čong-un teď odstraňuje všechny, kdo měli k jeho strýcovi blízko.

Zdroje serveru řekly, že na všech vojenských základnách byli vyměněni všichni důstojníci s hodností menší než velitel pluku a vyšší než velitel praporu. Rovněž byl zaveden nový postup povyšování mladých důstojníků, aby se uspíšila výměna kádrů.

Nově smějí být veliteli praporu a politickými referenty praporu i svobodní důstojníci. Dosud bylo povinnou podmínkou manželství, a vojenská elita proto postrádala mladé muže. Svobodní důstojníci teď také na rozdíl od dosavadní praxe smějí studovat na vojenské akademii.

Podle citovaných zdrojů čistky stále pokračují. Začaly na nejnižší armádní úrovni a postupují do nejvyšších pater. Zatím se soustřeďují pouze na armádu, ale lze očekávat, že postihnou i vládnoucí Stranu práce, celonárodní instituce a všechny ostatní vládní složky, uzavírá Rádio Svobodná Asie.

Zpracováno ze zahraničního tisku.

autor: gzb
Spustit audio