Mistr Jan Hus na Krakovci
Mezi „Pevná místa vratkých dějin“, jak zní název našeho letního cyklu pořadů, můžeme řadit také hrad Krakovec. Ten se pro Mistra Jana Husa stal posledním útočištěm, kde ještě mohl svobodně působit a kde také dokončil svůj nejzávažnější latinský spis o poslání církve De ecclesia.
Ondřeje Vaculíka, autora pořadu, a Alenu Zemančíkovou provází kastelán hradu Jiří Sobek a dobové souvislosti objasňuje historik Jan Kalivoda.
Výňatky z Husových textů četl Lukáš Hlavica. Režie Alena Zemančíková, dramaturgie Terezie Bečková, technická spolupráce Jiří Slavičínský.
Repríza ze 4. 8. 2013
Mistr Jan Hus na Krakovci. Hrad Krakovec se pro Mistra Jana Husa stal posledním útočištěm, kde mohl svobodně působit a kde také dokončil svůj nejzávažnější latinský spis De ecclesia. Připravil Ondřej Vaculík.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.