Mínění po změně

23. září 2004

Vládní krize, která následovala po volbách do Evropského parlamentu, zamotala hlavy politologům, analytikům a komentátorům. Demise Vladimíra Špidly nedávala příliš smysl, pomineme-li jako vysvětlení zvěsti, že bývalý premiér byl poměry ve své straně znechucen. Smyslem vzniku Špidlovy vlády bez Špidly ale nakonec zřejmě skutečně nebylo nic jiného než sázka ČSSD na lepší mediální image Stanislava Grosse.

Včerejší prezentace společnosti STEM pak naznačuje, že z hlediska volebních preferencí sociálním demokratům změna lídra prospěla. Hned v prvním průzkumu veřejného mínění předstihli s předsedou a premiérem Grossem KSČM, které se od loňského prosince dívali na záda. Vzhledem k tomu, že sám Stanislav Gross ve stejném průzkumu o pět procent popularity přišel, můžeme předpokládat, že straně neprospěl pouhým upřímným pohledem z billboardů, ale spíše schopností přesvědčit nespokojence z vlastních řad, aby přestali škodit.

Včera zveřejněný průzkum nic neměnní na tom, že preference sociální demokracie jsou poloviční ve srovnání se ziskem ODS. Lze si představit, že Stanislav Gross neudělá větší mediální chyby a že ho Miloš Zeman nebude přes média kritizovat z Vysočiny, ale to samo o sobě mnoho procent nevynese. ČSSD potřebuje úspěch a k úspěchu je třeba vize. Volbou mladého pragmatika ČSSD sice zastavila propad svých preferencí, ale nejspíše i stanovila limit pro jejich zisk. Další průzkumy naznačí, zda je možné, aby u voličů výrazně bodoval politik, který postrádá charisma vůdce. Tímto charismatem dnes u nás mezi předsedy stran disponuje pouze Mirek Topolánek. Ten ovšem z pochopitelných důvodů nebyl pro ČSSD k mání.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.