Milan Šimečka – bilingvní filozof
Filozof, politolog, literární kritik, spisovatel, publicista, a také politický vězeň a jeden z nejpřekládanějších autorů československého samizdatu.
Narodil se 7. dubna 1930 v Novém Bohumíně. Vystudoval brněnskou filozofickou fakultu (1949-53) a krátce učil na gymnáziu v Kroměříži. Od roku 1954 působil na Slovensku, nejprve - do roku 1958 na Komenského univerzitě v Bratislavě a pak na Vysoké škole múzických umění. Na přelomu let 1967-8 přednášel půl roku na Institutu pro evropské dějiny v Mohuči. Své odborné i publicistické texty psal česky i slovensky.
Na konci šedesátých let byl pro své reformní názory vyloučen z KSČ a v roce 1970 musel opustit vysokou školu. V průběhu sedmdesátých pracoval v různých manuálních profesích, v letech 1981-2 strávil rok ve vyšetřovací vazbě v souvislosti s kauzou tzv. "francouzského kamionu" (proces se nakonec nekonal). Po propuštění žil až do roku 1989 ze svých zahraničních honorářů. Na jaře 1990 přijal nabídku prezidenta Václava Havla a stal se předsedou rady jeho konzultantů. Zemřel na infarkt 23. září 1990 v Praze.
"Až jako dospělý muž jsem pochopil, že člověk si nemůže, jak se mu zachce, zvolit pro život ten nejlákavější příběh svých knih, ale že musí přijmout ten příběh, který odpovídá tvaru jeho duše, a prožít ho až do konce. Tak se děje všem, i když jsou asi lidé, kteří „tu svou knihu“ ani nečetli. Zapsané příběhy vymezují hranice našich životů a jejich neopakovatelnost, kterou se pyšníme nebo i utěšujeme, se týká jen detailů. Jen nezřízeně domýšliví jedinci se domnívají, že jejich život je zcela výjimečný a nemá svůj pravzor zapsaný jen několika větami v nějaké prastaré knize, která se už rozpadla v prach." (z eseje Náš soudruh Winston Smith)
Je autorem následujících knih: Sociálne utopie a utopisti (1963), Kriza utopizmu (1967), Obnovení pořádku (samizdat 1978, Kolín nad Rýnem 1979, 1990), Kruhová obrana (samizdat 1985, Kolín nad Rýnem 1985, 1992), Konec nehybnosti (samizdat 1989, 1990). Kromě toho je autorem řady fejetonů, esejů (mimo jiné Náš soudruh Winston Smith, který vyšel jako doslov českého exilového vydání Orwellova románu 1984) a dalších textů.
V pořadu uslyšíte ukázky z knih Milana Šimečky i jeho hlas z archivu Českého rozhlasu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka