Mikroorganismy stále překvapují

23. září 2010

Velmi překvapivé poznatky o mikroorganismech, které obývají extrémní podmínky, získali vědci z univerzity ve švédské Uppsale.

Mikroorganismy, které reprezentují skupinu Archaea, prospívají i v extrémních životních podmínkách. Můžeme je najít ve vulkánu Vesuvu stejně jako v horkých pramenech na Islandu. Rod Sulfolobus vesele žije a rozmnožuje se ve vodě s teplotou 80 stupňů Celsia.

Vědci u tohoto mikroorganismu dokázali identifikovat přibližně 160 genů, které se aktivují v různých fázích vytváření kopií chromozomů a jejich segregace v procesu mitózy, který končí rozdělením mateřské buňky na dvě dceřiné. Ovšem nejpřekvapivější pro ně bylo zjištění, že Sulfolobus zahajuje množení své genetické informace hned na třech místech molekuly DNA současně. Takový způsob replikace je typický pro "vyšší", jaderné organismy. Všechny dosud známé mikroorganismy, které postrádají jádro a mají svou DNA volně uloženou v cytoplazmě, proces replikace začínají jen na jednom jediném místě. Tento objev narušuje ostrou hranici mezi bezjadernými organismy, jako jsou bakterie a Archaea, a "vyššími" organismy, vybavenými buněčným jádrem.

Podle Rolfa Bernardera, profesora molekulární evoluce na univerzitě v Uppsale, je poznání těchto unikátních mikroorganismů mimo jiné důležité i pro výzkum mimozemského života. Jiné planety a měsíce se totiž vyznačují extrémními podmínkami, které skupině Archaea vyhovují.

autor: Martina Otčenášková