Městská krize v Akkadské říši
Před asi 4000 lety postihla Akkadskou říši takzvaná městská krize, ne nepodobná současné situaci v Sýrii. Její následky se vědcům podařilo vystopovat díky obsidiánovým nástrojům.
První velkou říší v oblasti Mezopotámie byla Akkadská říše, která své vrcholné období prožívala ve 3. tisíciletí př. n. l. Pád přišel kolem roku 2200 př. n. l., kdy zemi zasáhlo těžké sucho, lidé začali migrovat z měst a centrální vláda se zhroutila. „Městskou krizi“, která postihla Akkadskou říši, známe především díky nálezům keramiky a demografickým změnám, které se dají vysledovat podle velikosti lidských sídlišť. Vědci z Sheffieldské a Minnesotské univerzity se ale zaměřila na tehdejší obchodní trasy a sociální sítě.
Využili přitom 97 obsidiánových nástrojů, které pocházejí z naleziště Tell Mozan v severovýchodní Sýrii, kde v době Akkadské říše stálo hustě obydlené město Urkesh. Jejich analýza ukázala, že materiál pro nástroje vyrobené ještě před krizí pocházel z šesti různých vulkanických zdrojů obsidiánu ve východní Anatolii. Naznačuje to, že Urkesh byl kosmopolitním městem, do kterého přicházeli obchodníci i cestující ze vzdálených oblastí. V době krize však obsidián pocházel jen ze dvou nejbližších zdrojů, což vypovídá o kolapsu zavedených obchodních tras a snad i změně ekonomiky celé oblasti. Během dalších dvou až tří století se diverzita obsidiánu obnovila, ale už pocházel z jiných zdrojů.
Zdroj: Journal of Archaeological Science, Nature Middle East
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.