Média v postmoderním světě. Rozhlas sehrál nezastupitelnou roli v mnoha důležitých okamžicích
Sté výročí zahájení vysílání Českého rozhlasu připomíná repríza pořadu Média v postmoderním světě, který v roce 2003 připravila Alice Aronová. Zamyslí se v něm nad vysíláním rozhlasu v letech 1959 až 1968. Hosty pořadu byli novináři Jan Petránek a Milan Rykl. Přiblíží dobu, ve které se rozhlas výrazně emancipoval. Zásadně se zlepšilo zpravodajství i hudba, posílena byla umělecká tvorba. Zcela nezastupitelnou úlohu sehrál potom rozhlas v roce 1968.
Dokument na webu najdete do 22. července.
Související
-
Na počátku byla fotografie. Série RozhlaSTO přibližuje historii rozhlasu pomocí archivních materiálů
Podcastová série mapuje historii rozhlasu na základě známých i pozapomenutých momentů, jejichž otisky se dochovaly na zvukových, obrazových nebo listinných materiálech.
-
Válečný rok 1943. Rozhlas vysílal o Stalingradu, totální válce nebo o práci obyčejných lidí
První polovina roku 1943 přinesla řadu významných událostí. Německá armáda, jak informoval sovětský rozhlas, byla poražena v bitvě u Stalingradu.
-
Rozhlas nezná hranice. Komunistům posloužil jako nástroj propagandy v zahraničí
Vysílání rozhlasu do zahraničí mělo v rozhlasové éře specifické postavení. Nebylo určeno domácím posluchačům, zato bylo spojnicí s krajany z celého světa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.