Na počátku byla… fotografie. Mimořádná podcastová série RozhlaSTO přibližuje historii rozhlasu prostřednictvím archivních materiálů
Podcastová série RozhlaSTO mapuje historii rozhlasu na základě známých i pozapomenutých momentů, jejichž otisky se dochovaly na zvukových, obrazových nebo listinných materiálech. Všechny její epizody najdete exkluzivně v aplikaci mujRozhlas anebo ve vysílání Českého rozhlasu Plus každou sobotu dopoledne. Série volně navazuje na stejnojmennou obrazovou publikaci, která v květnu 2023 vyjde ve vydavatelství Radioservis.
Devět z dvanácti epizod série pokrývá chronologicky stoletý vývoj rozhlasu od prvního vysílání z Kbel po podcastový boom. Každá z nich začíná popisem konkrétní fotografie, jejíž příběh se stává odrazovým můstkem k hledání odpovědí na otázky obecnějšího charakteru, ať už z oblasti rozhlasového zpravodajství, dramatu, hudby, nebo techniky, tedy z nejrůznějších rozhlasových oborů.
Dramaturgie: Martina Rasch a Daniel Kupšovský
Autor projektu: Tomáš Dufka
Zvuk a hudba: Jonáš Rosůlek
Zbylé tři epizody se věnují specifickým rozhlasovým tématům, týkající se posluchačů, regionů nebo sportovní reportáže. Třeba otázky spojené s rozvojem živého vysílání a cenzury se ale prolínají podcastem napříč.
Většina epizod podcastové série RozhlaSTO tedy pracuje s dobovými fotografiemi, které obsahuje spolu s odkazy v podobě QR kódů i stejnojmenná knižní publikace, vycházející u příležitosti 100. narozenin Českého rozhlasu. Například zřejmě úplně první dochovanou rozhlasovou fotografií je ta ze stanu v pražských Kbelích, kde se začala tehdejší společnost Radiojournal ozývat v květnu 1923 jako vůbec druhé rádio v Evropě hned po britské BBC.
Pozoruhodný je také snímek z Vánoc mezního roku 1937. Tehdy spisovatel Karel Čapek a elektroinženýr a vynálezce František Křižík směřovali po rozhlasových vlnách své mírové poselství k básníkovi Rabíndranáthu Thákurovi do tehdejší britské Indie a Albertovi Einsteinovi do amerického Princetonu.
Okamžik radostného uvolnění během pražského jara 1968 naznačuje fotka z dobového Týdeníku Rozhlas, která zachycuje část Redakce mezinárodního života a odkazuje na úkaz tehdejšího vysílání v pořadu Písničky s telefonem.
Na přípravě série se podíleli autoři z nejrůznějších rozhlasových profesí. Každý z redaktorů, dramaturgů, dokumentaristů, historiků nebo moderátorů zpracoval své téma svým vlastním „rukopisem“. Různorodost přístupů pak v sérii sjednocuje sound design a umění mistra zvuku Jonáše Rosůlka, který také spoluvytvářel finální podobu každé z epizod.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.