Matěj Schneider: Joe Biden je stále starý. Vyměnit ho by ale bylo troufalé

21. červen 2024

O prezidentských kandidátech na letošní americké volby bylo tentokrát jasno nebývale brzo. O to více času zbývá na hledání jejich nejrůznějších vad. To jim nesvědčí, protože o ani jednom z nich velká část Američanů nemá valné mínění.

Zatímco u Donalda Trumpa jde hlavně o jeho ochotu nezastavit se před ničím, i když vše skončí třeba tím, že jeho podporovatelé vyrabují Kongres, u Joea Bidena jsou vnímané vady prozaičtější: Je prostě moc starý.

Čtěte také

Během nebývale dlouhé předvolební sezóny se taky každých pár týdnů vynoří někdo, kdo začne uvažovat o tom, jestli by nebylo lepší starého Bidena na kandidátce vyměnit. A není divu: pokud srovnáte Bidenovy čísla z průzkumů s výsledky demokratických senátních kandidátů, je zřejmé, že současný prezident prostě není ideální kandidát.

Nejčastěji problémy obou mužů připomene nějaký čerstvý průzkum. Nejzábavnější jsou ty, co se ptají na jedno slovo, které si s daným kandidátem spojují respondenti nejvíce. Jeden takový teď připravila britská frima Johnson and Lubbock Partners.

Slovo, které si všichni voliči spojují nejvíce s Trumpem, je podle tohoto průzkumu „zločinec“. U Bidena je asociace ještě jednoznačnější a drtivá většina dotázaných řekla „starý“. Zatímco u Trumpa se nejčastější slovo výrazně liší, pokud se zeptáte demokratických, nezávislých nebo republikánských voličů – především ti poslední volí pozitivnější asociace –, u Bidena vítězí slovo „starý“ napříč těmito kategoriemi.

Debata už na konci června

Komentátorka deníku Washington Post Kathleen Parkerová přišla s neotřelým nápadem, jak problém vyřešit. Největší potíží demokratické kandidátní listiny podle ní není jen starý Biden, ale neoblíbená viceprezidentka Kamala Harrisová, která by Bidena případně v druhém období mohla nahradit. Řešení Parkerové? Nahradit Harrisovou na kandidátce Hillary Clintonovou. Na to se jistě celé Spojené státy třesou nadšením.

Čtěte také

Faktem je, že po proběhlých primárkách se kandidáti mění už těžko. Demokraté už teď čelí kritice, že jejich primárky paradoxně nejsou až tak demokratické, jak by být mohly. Kdyby je strana obešla a vnutila voličům zcela neprověřeného kandidáta, to by teprve byl cirkus. To ale neznamená, že se o to někteří demokraté nebudou chtít pokusit.

Běžně bývají v USA pořádány debaty prezidentských kandidátů až v několika týdnech před listopadovými volbami. Letos to bude jinak – jedna bude na konci června, druhá v září. To znamená, že první debata proběhne dávno před demokratickým nominačním sjezdem.

Matěj Schneider

Jestliže na ní Biden nepodá dobrý výkon a připomene všem to, jak moc je starý, troufnou si ho demokraté vyměnit? Zdá se, že to by mohl být jeden z důvodů, proč strana na tak brzké debatě trvala. 27. června tak uvidíme, jestli bude demokratickým stranickým špičkám připadat riskantnější obcházet vůli primárkových voličů, nebo nechat Bidena na kandidátce.

Autor působí na serveru voxpot.cz

Spustit audio