Masožravky si pochutnávají na netopýřích výkalech

26. leden 2011
Monitor

Já ti poskytnu domov a ty mě na oplátku nakrmíš. Na Borneu se takto dohodli masožravé rostliny a maličcí netopýři.

Láčkovka Nepenthes rafflesiana elongata z Bornea není v porovnání s jinými masožravými rostlinami nijak zvlášť výkonný lovec. Její dlouhé rovné láčky postrádají jakoukoli vůni, která by lákala hmyz, nebo nápadné barevné vzory. Rostliny proto uloví asi sedmkrát menší množství hmyzu než jiné láčkovky. Pro vědce bylo záhadou, jak tyto masožravky vůbec dokážou přežívat v chudých pralesních půdách. Odpověď na otázku nyní získali biologové z University Brunei Darussalam, kteří si všimli, že v láčkách se nachází nápadně velké množství netopýřích výkalů.

Tato stopa je dovedla k objevu, že pasti láčkovek poskytují útulný domov maličkým netopýrům kerivulám (Kerivoula hardwickii), kteří dorůstají asi čtyřcentimetrové délky. A jsou to vybíraví spáči – díky miniaturním vysílačkám nalepeným k netopýří srsti vědci zjistili, že na Borneu kerivuly nespí nikde jinde než v láčkách masožravek Nepenthes rafflesiana elongata. Svým „domácím“ na oplátku poskytují trus, který padá ke dnu láček a rostlinám poskytuje cenné živiny.

Zdroj: Biology Letters

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.