Martin Fendrych: Trump hrozí, že USA odejdou z NATO. Pokud nebudeme platit

10. prosinec 2024

Jaká je realita posledních měsíců a dní? Soustředíme se na političku převlečenou za hranolky nebo na sjezd strany spalovacích motorů, ale kolem nás se odehrávají mnohem větší události. Ruský prezident Putin prudce zvyšuje výdaje na zbrojení a zvolený americký prezident Trump hrozí, že Spojené státy odejdou z NATO.

Čtěte také

Začněme na Východě. Ještě loni ruská vláda plánovala výdaje na obranu v roce 2025 ve výši 8,5 bilionu rublů. Letos ale sumu zvýšila na 13,5 bilionu. Jde o částku, která představuje 6,3 procenta ruského HDP a zároveň 32 procent celkových rozpočtových výdajů.

Navýšení peněz na armádu o čtvrtinu je největší od rozpadu Sovětského svazu. Rusko zbrojí jak šílené, Putin nepočítá s mírem, počítá s válkou.

Ještě detail: podle telegramového účtu The Bell jsou údaje o téměř třetině výdajů skryté, režimu utajení podléhá 85 procent výdajů na obranu státu.

Trump a NATO

A teď se podívejme na Západ. V nedělním pořadu Meet the Press televize NBC News dostal Donald Trump tuto otázku: „Pane, zůstanou Spojené státy v NATO, když budete ve funkci?“ Odpověděl, že státy NATO „musí platit své účty. Pokud budou platit své účty, tak rozhodně“.

Čtěte také

Následovala otázka, co když nebudou platit své účty, tedy to, co slíbily. Pak by zvážil možnost odejít z NATO? Trump na to jednoznačně odpověděl: „Rozhodně. Rozhodně ano.“

K tomu dodejme, že hodně zemí včetně České republiky svůj závazek, že budou vydávat dvě procenta HDP na obranu, mnoho let neplnilo. Jeli jsme si, a nejen my, v NATO jako černí pasažéři v bláhovém domnění, že nám nic nehrozí, že doby válek jsou za námi. Mnohonárodní naivní slepota.

Bývalý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg krátce před svým odchodem z funkce řekl, že cíl, tedy ona dvě procenta HDP, snad letos splní nejméně 23 z 32 členských zemí, včetně nás. Pokud by to tak dopadlo, tak by devět zemí nadále svůj smluvní závazek neplnilo.

Čtěte také

Nutno dodat, že Donald Trump je v tlaku na země, které málo platí na obranu, konzistentní. Kritizoval to už během svého prvního prezidentského období.

Můžeme mít vůči Trumpovi tisíc výhrad, ale jeho apel má smysl a Evropskou unii vede k tomu, aby konečně dospěla, aby se naučila starat o svoji obranu sama.

Evropo, vstávat!

Evropským zemím nezbývá nic jiného než pozdě zareagovat, maximálně podporovat Ukrajinu, zbrojit, usilovat o odstrašení Putina.

Když se ovšem podíváme na jednotlivé státy EU, tak často vidíme liknavost a nepochopení situace. Podle toho to taky vypadá na Ukrajině, každý, kdo sleduje vývoj ruské války, to bohužel vidí.

Míru ruské hrozby si nejvíc uvědomují státy, které leží blíž k Rusku, severské a pobaltské země a Polsko. A také vzdálenější Velká Británie.

Martin Fendrych

Dvě věci jsou nutné. Poslechnout Trumpa v tom, v čem má pravdu.

A za druhé s ním jednat a udržet se Spojenými státy co nejlepší kontakty. Proč?

Mimo jiné proto, že v jedné oblasti se západní Evropa bez USA neobejde: v počtu jaderných zbraní. Tam jsme a budeme proti Rusku slabí, tam se bez Ameriky neubráníme.

Autor je komentátor Aktuálně.cz

Spustit audio