Martin Fendrych: Marian Jurečka do vlády nepatří

6. leden 2024

Premiér Fiala to má těžké, je předsedou vlády složené z pěti stran. Jednou z nich jsou lidovci a jedním z vicepremiérů je i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí. Politik, který už voliče vícekrát nepřesvědčil, nebo spíš naopak alespoň část veřejnosti přesvědčil, že ve vládě nemá co dělat.

Čtěte také

Typické byly jeho vytáčky, a to je ještě slabé slovo, okolo oslavy 21. prosince loňského roku na jím řízeném ministerstvu. Ukázalo se, první s tím přišel deník Blesk, že v době, kdy byli na filozofické fakultě v Praze vražděni studenti a pedagogové, na ministerstvu práce a sociálních věcí probíhal bujarý vánoční mejdan.

Plánoval se několik měsíců dopředu, nikdo samozřejmě nemohl tušit, co se stane. Potíž tkví v tom, že večírek nebyl ukončen, když bylo jasné, jaká tragédie se na filozofické odehrála. Podle serveru Extra.cz se ve foyer resortu tančilo na písně Michala Davida ještě o půlnoci. Dokládá to video svědka, který šel v tu dobu okolo.

Mlčeti zlato

Marian Jurečka nejprve Blesku týden neodpovídal na dotazy. Zřejmě se na ministerstvu radili, jak celou věc ututlat. Nakonec bylo zveřejněno ministrovo vyjádření. Uvádí, že oslava začala už ve tři odpoledne, tedy dřív, než přicházely první zprávy o útoku střelce.

Čtěte také

Dále Jurečka píše: „Více o tom, co se stalo, jsem se stejně jako všichni ostatní dozvěděl až kolem 19. hodiny. Že je na místě více zraněných a mrtvých lidí policie oficiálně oznámila jen krátce před tím.“ – Toto si měl Jurečka lépe rozmyslet, možná by bylo bývalo chytřejší dál mlčet. Premiér Fiala totiž v den střelby už v 16:09 psal na síti X, že vzhledem k tragickým událostem ruší pracovní program na Olomoucku a jede do Prahy.

Už několikáté selhání?

Jako vicepremiér je Jurečka členem Bezpečnostní rady státu. Její členové, jak potvrdil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, byli ihned online informovaní ministrem vnitra. Jurečka tedy lhal. Blesku taky neodpověděl na dotaz, zda se po mimořádném zasedání vlády ve 21 hodin na večírek vrátil, nebo ne.

Co měl dělat, je snad většině soudných lidí naprosto jasné. Jakmile přišly první informace o vraždění studentů, měl večírek ukončit. Na ministerstvu se slavilo, zatímco masy lidí s děsem sledovaly, co se odehrává na Palachově náměstí. A vůbec nezáleží na tom, kolik set tisíc korun večírek stál.

Martin Fendrych

Není to první Jurečkovo vážné selhání. V listopadu žádal jeho rezignaci signatář Charty 77 Jiří Gruntorád. Držel kvůli tomu hladovku. Připomeňme si, proč ji zahájil. Ukázalo se, že disident Charlie Soukup nemá na živobytí a pobírá směšný důchod. Když se obrátil na ministra Jurečku, aby zmírnil tvrdost zákona, ten to zamítl a doporučil, ať bývalý politický vězeň požádá o přidělení sociálních dávek, o pomoc v hmotné nouzi. – Skandální.

Co dodat? Občané mají takovou vládu, jakou si zvolili. A vláda má takovou oblibu a důvěru, jaké má ministry.

Autor je komentátor Aktuálně.cz

Spustit audio